die Zeeland schilderde en schildert in reeksen: landschap en licht. "Zeeland, dat is seizoenen, dat is werken, dat is vlakvergroting. Het is schilderen en doorschilderen, studeren. Het mag tenslotte best een beetje mooi zijn....". ZL heeft de hand weten te leggen op een zeer bijzondere brief. Onder de titel 'Arts zonder grenzen avant la lettre' publiceert ZL deze brief van een Nederlandse arts, die in de meidagen van 1940 vanuit Monte Carlo naar Walcheren kwam om hier in de eerste oorlogsdagen te helpen, die via Breskens met het Franse leger dwars door Frankrijk terugreisde naar Monte Carlo. Een ooggetuigenverslag dat niet mag ontbreken in de oorlogsgeschiedschrijving van Zeeland. Ashok Bhalotra is een architect, stedenbouwer, kunstenaar, die zich door Zeeland laat inspireren en die hier zijn sporen achterlaat. In Vlissingen, Middelburg, op Neeltje Jans en in West-Zeeuws- Vlaanderen. Het artikel over hem gaat ook in op de haat-liefdever houding tussen Middelburg en Vlissingen. Middelburg is trouwens nog steeds niet klaar met Aldo van Eyck. De historische vrijage tussen Zeelands hoofdstad en deze stedenbouwkundige supervisor en ontwerper van een museum, waarmee de stad landelijke aandacht trok, is onderwerp van een terugblik door de wethouder, die destijds de 'postillon d'amour' was. Zeeuws-Vlaanderen, een monarchistische republiek? Een Oranje Vrijstaat? Noem het een 'petit histoire' van de autonome ontwikkeling van dit zuidelijkste deel van Zeeland. ZL bericht erover, zoals ook over de mosselarij in Philippine, culinair bedevaartsoord voor onder anderen zuidelijke smulpapen. De sociaal-economische schets die in elk nummer van ZL wordt gepresenteerd, gaat dit keer over de rol van Zeeland in het vakantie gedrag van de Nederlandse bevolking. Ook al lijkt Zeeland in de zomer overspoeld te worden door Duitsers, in aantallen hebben vakantievierende landgenoten nog steeds de overhand. Wie dat zijn, waar ze vandaan komen en de ontwikkelingen hierin wordt uit de doeken gedaan. ZL-3, de derde aflevering van het Zeelandboek. Tot nu toe werd, vanuit een eerdere traditie, de ondertitel 'Zeeuws Jaarboek' gebruikt. Het woord 'Jaarboek' in de zin van eenmaal per jaar verschijnend boek blijkt echter voor velen tot het misverstand te leiden, dat het zou gaan om een boek dat de actualiteit van een jaar volgt. Niets is minder waar. ZL wil eenmaal per jaar documenteren, een beeld geven van facetten van Zeeland. Daarom wordt ZL vollediger naarmate de serie vordert. Wie ZL 1 en 2 bezit, zal ZL 3 niet willen missen, en omgekeerd. Dat neemt niet weg dat ieder deel zelfstandig zijn eigen waarde heeft. Om het 'jaarboek'-misverstand te vermijden, hebben we die ondertitel vanaf nu maar laten varen en er 'Zeelandboek' van gemaakt. 5

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1999 | | pagina 7