KONINKLIJKE ZEELANDIA brandweer ondervond Zeelandia enorm veel medewerking van leveranciers. Zowel met toeleveranciers als met klanten onderhoudt Zeelandia traditioneel sterke banden. Hetzelfde geldt voor het eigen personeel. In tijden van nood komt de solidariteit boven. In de eerste dagen na die brand was dat overduidelijk. Wat de arbeidsmoraal betreft, die heeft wellicht te maken met een Zeeuws karakter. Je hoort het ook wel van andere ondernemingen in Zeeland. Het is voorstelbaar dat die in Schouwen-Duiveland nog sterker is, doordat men heel lang op elkaar aangewezen was. Het eiland heeft immers pas na de ramp van 1953 in het begin van de jaren zestig landverbindingen met de rest van Nederland gekregen via de Grevelingendam en de Zeelandbrug. Maar met het Zeeuwse karakter speelt ook de onderneming er een rol in door te zorgen voor een goed werkklimaat. Je zou kunnen stellen dat het tot de ethiek van het zakendoen van Zeelandia hoort om een goed, stimulerend perso neelsbeleid te voeren en goede - ook persoonlijke - relaties met de klanten te onderhouden. Het is een wisselwerking. Het koesteren van een zorgzaam imago is voor Zeelandia profijtelijk. Groei van werkgelegenheid, woning bouw, onderwijs, een goed leefklimaat zijn voorwaarden om goed, gekwalificeerd personeel te kunnen aantrekken. Dat Zeelandia niet altijd in de gemeente een gelijkgestemde partner vindt, dat hoor je in uitspraken van de oudere en de jongere generatie. Hoe je het wendt of keert, Zierikzee, Schouwen-Duiveland: ze kunnen er trots zijn op Zeelandia, dat bewust voor vele miljoenen werk uitbesteedt aan bedrijven in de omgeving. Schouwen-Duiveland kan niet terug naar het isolement dat lang het kenmerk was, kan niet als een 'vergeten eiland' de geschiedenis in gaan. Zeelandia zal daar op een eigen wijze in de 21ste eeuw mee gestalte aan geven. Kees Kloet tapt de laatste Carlex uit de machine in de oude fabriek. 12 februari 1999. 86

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1999 | | pagina 88