Het zijn geen boeren meer Zonnemaire buitengewoon door Jaap Verseput TON WILLEMSE Op weg naar Duiveland, naar Zonnemaire en Schuddebeurs om pre cies te zijn, zie je het Zeeuwse land in een bijna karikaturale echt heid. Dan zie je de grote arealen Zeeuwse klei en op de juiste dag krijg je daarbij dreigende luchten en een stormachtige wind. Dat moet het Zeeland van die onverzettelijke boeren zijn. De boeren die ieder jaar aan de zware grond een rijke oogst aan aardappels, bieten en uien weten te onttrekken. Boeren, die daar overigens niet rijk van worden door de bedilzucht van de nationale en Europese regelaars, die het van hun kant weer zwaar te verduren hebben van het verzet van boeren uit sommige Europese regio's, die zo hard kunnen grommen met hun trekkers. De trotse boer, die vecht tegen de elementen. Dat is een mooi plaatje, je zou bij dat 'vechten tegen de elementen' ook de Europese Unie kunnen rekenen. Maar dat plaatje is zo vals als wat. De klei is nog net zo zwaar als vroeger, de lucht misschien nog wel vaker grauw dan vroeger, maar die stereotype, onverzettelijke boeren, die trachten te keren wat er maar te keren valt, worden zeldzaam. Rijd maar eens naar Zonnemaire of Schuddebeurs. Op weg naar Jaap Verseput moet je even stil blijven staan om je ge dachten te ordenen. De weg naar zijn bedrijf is gemarkeerd met een misschien wel tien meter hoge blauwe zuil, waar bovenop een wat eenkennige dame, balancerend op haar stoel, een boek zit te lezen. Het is een werk van Wim Bakker, die geen laddertje of iets meer zit ruimte bovenop heeft willen aanbrengen, terwijl het zicht daarboven toch zo mooi moet zijn. Deze vrouw ziet volgens mij zelfs over de dijk de Grevelingen, maar zoals gezegd, er is niemand bij haar welkom. Bij boer Jaap Verseput zelf wel. Ieder jaar zelfs duizenden mensen van heinde en ver, voor 'Zonnemaire Buitengewoon', een cultureel festival van vooral Jaap Verseput. 'Buitengewoon', want zo mag je een boer die subsidie krijgt van het Fonds voor de Podiumkunsten toch wel noemen. Menig gerenommeerde nationale kunstmanifestatie aast tevergeefs op zo'n subsidie. Maar Zonnemaire heeft die. 89

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1999 | | pagina 91