De Delta is klaar... voor haar toekomst JAN HENDRIKSEN In dit artikel van de hand van Jan Hendrïksen komen Carel Colijn, Henk Saeijs en Gerrit Jan Schiereck aan het woord. Jan Hendriksen tekent uitspraken van de drie op, componeert daar, mede op basis van zijn eigen ervaringen en inzichten, een verhaal van. Een verhaal van de heroïek van waterstaatsingenieurs en tegelijk van de relativering daarvan, gezien in het perspectief van een langere termijn. Wat gisteren goed was kan vandaag misschien beter. Er rekening mee houden dat inzichten en technieken veranderen is een les, die uit de geschiedenis van de Deltawateren getrokken kan worden. Jan Hendriksen, Carel Colijn, Henk Saeijs en Gerrit Jan Schiereck zijn in het verleden werkzaam geweest bij het Deltaproject als medewerkers van de Deltadienst van Rijkswaterstaat. Ze zijn nog steeds in verschillende functies betrokken bij het waterbeheer in Nederland en in de Delta. Hoe kijken ze nu, anno 1999, terug op het Deltaproject van toen? En wat zijn hun ideeën over de toekomst van de Delta? Over één ding zijn ze het eensmet de Delta ben je nooit klaar. Het Veerse Meer is sinds de afsluiting in 1961 een belangrijk recreatie gebied. Hier watersport met een historisch tintje. De hoogaars Alcyon uit 1928 voor de eeuwen oude Campveerse Toren. (Foto Thijs Tuurenhout) Philip Bloemendal is dood Voor een hele generatie Nederlanders, opgevoed met het Polygoon journaal in de bioscoop als enige visuele medium, was zijn dynami sche, optimistische stemgeluid synoniem voor de opbouw van Nederland na de oorlog. Zijn carrière begon niet voor niets bij Radio Herrijzend Nederland. "In aanwezigheid van tal van hoogwaardig heidsbekleders voltooide Hare Majesteit hedenmiddag de sluiting van het laatste stroom gat De heroïek en daarmee de onaantastbaarheid van de Nederlandse waterbouw paste naadloos in die naoorlogse tijd waarin alles zeker was, autoriteit nog autoriteit was en geluk heel gewoon. Of het nu het sluiten van de Walcherse dijken was, gebombardeerd door de geallieerden in 1944, of het gereedkomen van één van de dammen van het Deltaplan, Bloemendal versloeg het als betrof het een span nend jongensboek en mét hem waren we trots. Met eerbied sprak hij over de deskundigheid van "de ingenieurs van de Rijkswaterstaat". De deskundigheid van het ingenieurskorps was boven alle twijfel 7

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1999 | | pagina 9