HET ZEELAND BEELD VAN GUIDO METSERS De vrouw met de gebro- sleuteltjes 1973) De Westkust. Achter de Zoetekreek en het Zwartegat hebben de stormen die aangieren vanaf de Walvischstaart en de Sluissche Hompels, stuifduintjes tegen de dijk geplakt. Groede, Nieuwvliet, de paalhoofden. Het is het centrum van de Surrealistische Taferelen. Rond 1960 wordt er in alle kalmte een tramwagon over de dijk gehesen. Het wordt het hoofdkwartier van de Buitendijkse Vrijstaat Metsers. Zilte winden jagen rond de WagonLit. Moeder Pol, vader Hugo en de kinderschap worden er één met zon, zee en wind, het slijpende zand en de strie mende regens boven de Appelzak. Aan de overkant ligt Walcheren mooi weer te spelen. Ver achter de Noordzee wacht een andere zee. Het zijn de bonte dagen van weleer. De Metsersclan erkent slechts één buurman: het planken bierhuis dat enkele weken per jaar dienst doet als uitvalsbasis van het kleinste maar druk- besproken onderdeel van de Nederlandse Krijgsmacht. De Dienst Identificatie en Berging verzamelt op aanwijzing van gemeentesecretaris Piet Verhage Duitse gevallenen, handgranaten, bajonetten en Mausergeweren in de Pocket van Breskens, in en rond Groede en langs het weggetje van De Vuust. 's Avonds knetteren, na het blond schuimend bier, de karabijnen en klinken in en rond de uit de rails gelopen wagon de verhalen over de minder schone Beloften van de Dood Ieders Vooruitzichten. Bewogen zomers aan zee. Een verloren paradijs? 115

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2000 | | pagina 117