HET ZEELAND BEELD VAN GUIDO METSERS 'Helemaal gewóón zijn we nooit geweest. Ik hoor tot de zoveelste genera tie asielzoekers. Onze oorsprong ligt in Midden-Europa, Bohemen. Mijn grootvader is tijdens de Eerste Wereldoorlog vanuit België de streep overgegaan, uitgeweken zoals zovelen. Zo zijn wij hier thuisgeraakt. We hebben onze nationaliteit nooit opgegeven, mijn opa niet, mijn vader niet en wij niet. Zou ik betalen om tot Nederlander verheven te worden? Mijn kinderjaren zijn verknoeid op kostscholen, verder weg in Brabant en Gelderland. Daarna kwam ik terecht in het Belgische leger. Ik weet dus wat het is als mensen spreken over de Vlaamse emancipatie. Diepe indruk heeft in die tijd een bezoek aan het Fort Breendonk, die gruwelij ke fusilladeplaats, gemaakt. Dat zit, veertig jaar later, nog bij me. Sokken, textiel, confectie en praten in mooie kamers, dat was Hulst. Mijn vader was meer artiest dan fabrieksbaas. Op 1 mei speelde hij de Internationale op zijn viool, een wonderlijke rondgang door de fabriek. Hij moet iets Links hebben gehad. Hij was een tragische man met een teveel aan talent: muziek, techniek, schilderen. Dat zo'n man van de Vol heid met bijna lege handen kon staan! Het kwam doordat hij geen keuze wilde, durfde en dus niet kon maken. Later, toen mijn broer een beroemd acteur was, werd hij Hugo Metsers senior... Hij stierf en lag opgebaard in ons garagetje. Ik meen dat ik hem toen pas heb leren kennen. Een groot talent, een goed schilder. Als ik hem moet typeren zeg ik: mijn vader was een bolle Mondriaan. En hij was hebzuchtig. Als een Metsers iets goeds ziet, wil hij het hebben. Ik ben opgegroeid in een huis dat stikte van de Desmets, Permekes en die andere mannen van de Leie. Kandinsky óók en uit Zeeland Van Schagen en Kimpe. Ikzelf? Ik zou graag Het Lam Gods willen hebben, voor op de zolder. Van Eyck. Daar hoor je de zilveren klokken van de Renaissance luiden... Ik wil voelen aan schilderijen. Die moet je dan bij je hebben. Reimond Kimpe kwam wel bij ons aan huis. Dat was een vervelende man die eigenlijk alles nogal flauwtjes leende van de grotere Leie-schilders. Hij was ook vrekkig. Ging mijn vader op tegenbezoek, dan nam-ie altijd zijn eigen drank mee om niet droog te hoeven vallen. Hugo Metsers. Ik heb zijn grafsteen gekapt, één van zijn schilderijen in steen uitgevoerd. Een karwei. Had-ie dat moeten zien, hij zou gezegd hebben: manneke, dat had u beter kunnen afgieten....'

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2000 | | pagina 120