ET ZEELAND BEELD VAN GUIDO METSERS 6 'Mijn vader heeft mij naar de academie geschopt. Ik denk dat-ie in zijn kinderen graag iets zag gebeuren dat hij zelf ontbeerde. Ik was jong, heel jong, temidden van een wilde tijd. Academie en kroeg. Panamarenko, Fred Bervoets waren makkers. Wannes van der Velde werd er mijn zwa ger onder het motto: met een Metsers verveel je je nooit. Hij heeft het mogen weten... Het was een klimaat, een sfeer. In het Hessenhuis gebeur den tientallen jaren geleden al dingen waar ze nu in de Middelburgse Vleeshal alleen maar grensverleggend van kunnen dromen. De academie. Niet van dat slappe: je moest er alle disciplines leren voordat je aan een definitieve richting mocht denken. Eerst een vak, de kunst komt later. Geen ruimte voor neuzelaars en tegensprekers. Ik heb daar veel geleden en geleerd. Ik had het geluk dat ik lessen kon krijgen van Zadkine. Een fenomeen. Daar zaten serieuze mannen de ganse dag blote wijven te tekenen. Of klassieken. Ze kozen voor de Venus van Milo, dat was mak kelijk, die was d'er armen toch al kwijt... Ik deed de Lakoöongroep: don der, bliksem en oorlog. Ik maakte een eigen proefstuk en kreeg een prijs. Op gezag van Ossip Zadkine. Het beeld staat in Hulst. De gevallen krijger. Ik, de kunstenaar, mocht niet bij de onthulling zijn. Prins Bernhard kwam het oorlogsherdenkingsmonument presenteren. Ik was negentien, had een beetje haar en leek naar het oordeel van de Hulster bovenlaag teveel op een sociaal zwakkere jongere. Ze kunnen mij ook beter weghouden bij de autoriteiten. Vier jaar geleden nog kwam de Belgische ambassa deur bij de opening van mijn tentoonstelling in Le Garage. Dat ging op z'n Amsterdams. Kookgek Braakhekke voorop, Xaviera Hollander erbij, vreten en zuipen, social talk, van alles téveel. Ziet die ambassadeur tot zijn schrik mijn schilderijen: borsten, billen, kloten, lijven, ejaculaties. Stelt-ie vast: ik schaam mij zo u een Belgische kunstenaar zijt. Stel ik vast: ik schaam mij in dat geval, ambassadeur, een Belg te zijn. Daar worden niet veel mensen vrolijk van.' De gevallen krijger, Hulst (I960) 120

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2000 | | pagina 122