MEER DAN HONDERD JAAR LOONTJENS kwartier van de Loontjensactiviteiten. In 1969 keerden de Loontjens terug naar Dam 21, hun eigenlijke domicilie sinds 1931. We praten over de familie, het bedrijf, zijn jongensdromen. Hotelschool leek hem wel wat. Toch is hij nu volop en enthousiast werkzaam in de onderneming. Hetzelfde geldt voor Alexander, die na de HTS in Vlissingen aan de Technische Universiteit in Delft afstudeerde in rneet- en regeltechniek en die aanvankelijk ook een andere carrière voor ogen had. Behalve Stans tweede zoon Eric heeft de gehele derde generatie Loontjens een plek in de onderneming, die volgens de boekjes in 1920 begonnen is. Maar de geschiedenis begint eerder. Met de geboorte van Rudy's grootvader in West-Vlaanderen. We gaan eerst terug in de tijd. Het kader Tegen de kerkring van Hooglede, een dorpje in West-Vlaanderen, vlak boven Roeselare, staat het oorlogsmonument. De namen van 53 vaders en zonen uit dit dorpje, die in de Eerste Wereldoorlog omkwamen, staan er op vermeld. Nog nauwelijks leesbaar. Later hebben ze er de 16 gesneu velde militairen en burgers van de Tweede Wereldoorlog aan toege voegd. Hector Alidor Loontjens komt er niet op voor. Hij ontsprong de macabere dans van de dood in het oorlogsgeweld van 1914. Na de val van Antwerpen in de begindagen van oktober 1914 wist hij zich, samen met duizenden andere vluchtelingen, te redden door de grens van het neutra le Nederland over te trekken. Het was een noodsprong van deze toen 25- jarige Vlaming, met de onherroepelijke consequentie dat hij nooit meer in zijn vaderland zou kunnen terugkeren, omdat zo'n daad in die tijd door de Franstalige Waalse officieren opgevat kon worden als desertie. Zij moet tevens bezien worden in het licht van de omstandigheid dat de bevelen in het Frans gegeven wer den. Veel Vlaamse boerenjongens in het leger verstonden ze niet eens. "Et pour les Flamands la mêrne chose!" In Nederland wist Hector Loontjens een redelijk bestaan op te bouwen. Het is dan ook in Nederland waar zijn graf ligt. Je moet er naar zoeken op de inmiddels gesloten r.-k Begraaf plaats aan de Seisweg (nu Walcherse weg) in Middelburg. Op een verweerde steen is zijn naam gebeiteld. Een ovale foto is er kennelijk afgesloopt. Hector A. Loontjens. Voor de kerk van Hoog lede staat het oorlogsmo nument. Het is opgericht ter ere van de glorieuze Belgische doden, die bij een aanval op 14 oktober 1918 sneuvelden. Hector Loontjens was op dat moment ingezet bij de verdediging van Antwerpen. 10

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2000 | | pagina 12