DE TOEKOMST VAN HET LANDSCHAP ruggen en aan de randen van de poelgebieden kwam een uitgebreid stel sel van kavelgrensbeplantingen voor. Vanwege de kleinschalige verkave ling had het vooroorlogse Walcheren een uitermate groen karakter. Walcheren stond bekend als de 'tuin van Zeeland'. Dit imago was al in de 18e eeuw ontstaan, mede onder invloed van de vele buitenplaatsen die het gebied toen rijk was. Aan het idyllische karakter kwam in de Tweede Wereldoorlog door de inundatie een abrupt einde. Het eiland stond gedurende één jaar onder water. Alle beplanting werd door het zoute water vernietigd. Voor het herstel van Walcheren installeerde de regering de zogenaamde Snelcommissie Walcheren. Die kreeg de taak om binnen korte tijd een plan voor het integraal herstel van het eiland te maken. Zij legde daar mee de basis voor het "Het Nieuwe Walcheren". Het plan, ontworpen door prof. Bijhouwer van de Rijksdienst voor het Landbouwherstel en de heer R.J. Benthem van Staatsbosbeheer, voorzag in de beplanting langs alle wegen op de kreekruggen en langs de randen van het eiland. De poelgebieden behielden in het concept een open karakter. Kavelgrensbeplantingen moest het nieuwe Walcheren ontberen. Met de uitvoering van het plan werd aangesloten op de vooroorlogse land schapsstructuur. De invulling van die structuur geschiedde echter op andere wijze. De karakteristieke meidoornhagen keerden niet terug. Hiervoor in de plaats kwam een zorgvuldig ontworpen stelsel van wegbermbeplantingen. Op basis van het rapport van de Snelcommissie werd het herverkavelingsplan voor Walcheren opgesteld. Het beplan tingsplan werd vervaardigd door Nico de Jonge, destijds landschaps architect bij Staatsbosbeheer. Dit plan ging uit van de aanplant van !e wegbeplantingen op 'Valcheren hebben zich or rwikkeld tot karakteri stieke heggentunnels. 129

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2000 | | pagina 131