DE TOEKOMST VAN HET LANDSCHA om een indrukwekkende reeks van groot- en kleinschalige polders. In de nieuwlandgebieden van Zuid-Beveland ligt de nadruk op de dijk- beplantingen. Zeker in de Zak van Zuid-Beveland is dit het geval. In de oudlandgebieden, waaronder de na de ramp van 1953 herverkavelde gebieden bij Hoedekenskerke, Baarland, Oudelande en Ellewoutsdijk, nemen de wegbeplantingen van het waterschap uit het oogpunt van beleving een belangrijke plaats in. Ze treden hier als het ware in de plaats van de dijkbeplantingen. De plaatselijk dichte, haagachtige beplantingen laten zich vergelijken met de Walcherse wegbeplantingen. Noord-Beveland Noord-Beveland beslaat een oppervlak van 9244 ha en is opgebouwd uit 33 polders. Het landschap heeft een overwegend grootschalig, open karakter. Dat komt door het bodemgebruik, dat voornamelijk bestaat uit akkerbouw en door het in een groot deel van het gebied ontbreken van weg- en dijkbeplantingen. Hoewel Noord-Beveland als een open landschap getypeerd kan worden, is het echter niet overal even open. Deze nuances in openheid geven afwisseling aan het Noord-Bevelandse landschap. De geschiedenis van Noord-Beveland valt uiteen in twee bijna strikt van elkaar gescheiden episoden. Er is een 'oud' Noord-Beveland dat dateert van voor de St. Felixvloed uit 1530 en het huidige Noord-Beveland, dat dateert van na 1598. Het 'oude' Noord-Beveland vindt zijn oorsprong in een hoger gelegen eilandkern. Aangenomen wordt dat deze eilandkern omstreeks 1100 is In de omgeving van Baarland bepalen wegbe- f antingen de landschap pelijke hoofdstructuur. 133

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2000 | | pagina 135