DE TOEKOMST VAN HET LANDSCHAP Door iepenziekte vallen er grote gaten in de beplanting. op Walcheren. De beheerpraktijk van een aantal grotere instanties, zoals de Vereniging Natuurmonumenten en Staatsbosbeheer, is intussen groten deels gebaseerd op het uitwoekerscenario, omdat, zoals columnist Peter Schütz in het vakblad Groen stelde, "het duidelijk moet zijn dat er geen kruid is geivassen tegen iepenziekte" Naast de iepenziekte moet er rekening gehouden worden met het bacte- rievuur. In 1966 werd voor het eerst bacterievuur in Nederland ontdekt. Vanuit Zeeland en later de kop van Noord-Holland heeft de ziekte zich verder over het land verspreid. Peren- en appelbomen werden als eerste getrof fen. Daarna verspreidde de ziekte zich onder de contoneaster, de lijster bes en vooral de meidoorn. Voor fruittelers en boomkwekers is de ziekte een ramp. Bij aantasting moeten takken of soms volledige bomen worden verwijderd. Ook de es is gevoelig voor tal van beplantingsziekten. De es is een boom soort die hierdoor in vitaliteit de laatste tien jaar ernstig is achteruitgegaan. Naast essenbastkanker en het mysterieuze 'essensterven' ondervindt de vitaliteit van de es veel nadelige invloed van elkaar opvolgende droge zomers. Populieren en wilgen verkeren in veel gevallen in hun stervensfase. Het afstervingsproces begint bij deze soorten op een ouderdom van dertig a veertig jaar. De bomen gaan bij het bereiken van die leeftijd niet acuut dood, maar krijgen geleidelijk steeds meer dood hout in de kroon. In eerste instantie leidt dit vooral bij storm tot verkeersonveilige situaties. Op een aantal plaatsen (o.a. op Walcheren) zijn de bomen reeds vijftig jaar oud en is er sprake van een gevaarlijke situatie. Het omvormen van deze oudste wilgen- en populierenbeplantingen is alleen al vanuit ver keersveiligheid op korte termijn dringend noodzakelijk. De beplantingen van het waterschap worden enerzijds gekenmerkt door een onevenwichtige opbouw in leeftijd en een eenzijdige soortensamen stelling, anderzijds is er sprake van een sterk ziektegevoelige beplanting. 139

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2000 | | pagina 141