DE WESTERSCHEIDE Het verhaal gaat, dat Het Zeeuwse Landschap in 1936 opgericht is - als een provinciale dochter van Natuurmonumenten - om krachtig bezwaar te maken tegen een megalomaan plan van de toenmalige burgemeester van Retranchement om de boulevard van Knokke-Heist door te trekken tot Breskens. Dat had afdamming van het Zwin tot gevolg gehad: in onze ogen een daad van grove barbaarsheid. En achteraf moeten we inderdaad blij zijn, dat de pompeuze potsierlijkheid van de bebouwing van de Vlaamse kust ons bespaard is gebleven. Een natuurterrein van het type slufter, zoals het Zwin, is betrekkelijk zeldzaam. Het gaat om een beschut binnenduins gebied waar tweemaal per etmaal het zoute water binnendringt. We kennen het Zwin bij Cad- zand en de Slufter op Texel. Bij Nieuwvliet ligt een kleine slufter, de Verdronken Zwarte Polder, en verderop bij de kerncentrale ligt de Kaloot, en er zijn twee recent aangelegde slufters bij Neeltje Jans en bij Schoorl, succesvolle voorbeelden van natuurontwikkeling. Slufters zoals het Zwin hebben de neiging te verzanden. Als we daar niets aan doen, is het Zwin over 20 jaar zodanig 'opgezand' dat er geen invloed van zoute overstro ming meer mogelijk is. Op zich is dat een ontwikkeling, die haar eigen waarde heeft. De dynamiek in een binnenduins kustgebied, waarbij de slufter verzandt en zich van het zeewater afsluit en volledig verzoet, heeft een grote natuurlijke waarde die vrij zeldzaam is. Een fraai voor beeld van een verzand sluftertje, met sluiting van het gat in de duinenrij, is de Kievittenpolder bij Cadzand-Bad, niet groter dan 6 hectare, vlak ten oosten van het grote Zwin. Een open zandig terrein met struweel en zoetwaterpartijen, extensief begraasd door runderen. Eén van de beste biotopen voor de boomkikker, een klein behendig diertje dat snel in aantal achteruit gaat. Het grote zoute Zwin willen we de komende tientallen jaren behouden, desnoods door afplaggen -in fasen- van de opgezande vlakten, om de komberging te vergroten. Tot nu toe wordt om de twee jaar de geul Schor van het Zwin. •'•.te 152

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2000 | | pagina 154