DE WESTERSCHEIDE blijven van mens en hond. Vanuit observatie-schuilhutten kunnen weten schappers en toeristen die vogels in hun oorspronkelijke broedbiotoop bestuderen. De Bol op de Hooge Platen is één van de vijf belangrijkste Europese vluchtoorden voor die strandbroedvogels. Maar ook voor de zeehond zijn de Hooge Platen van groot belang. Als de waterkwaliteit verder ver betert en de visstand toeneemt, dan zullen we daar weer honderden rob ben zien zwemmen, zogen en zonnebaden. Voorland van Nummer Eén Ten zuiden van de Hooge Platen ligt, tussen Breskens en Hoofdplaat, het Voorland van Nummer Eén. Een terrein van ruim 30 hectare, een stuk ontpoldering dat door de Deltawerken buitendijks is komen te liggen. Het wordt per jaar tien tot twintig keer overstroomd. Het was een vlak steppenachtig gebied, totdat er in 1992 een natuurontwikkelingsplan is uitgevoerd, als compensatie voor het teloorgaan van 11 hectare voedsel rijke slikken, door de bouw van een buitendijks appartementencomplex bij Breskens, intussen de apenrots genoemd. De projectontwikkelaar was bereid om voor f 600.000,- het natuurverlies bij Breskens te compenseren op het Voorland Nummer Eén, onder voor waarde dat de Natuurbeschermingsvereniging West-Zeeuws-Vlaanderen, Het Duumpje, af zou zien van verdere gerechtelijke procedures tegen zijn plan. Dat aanbod is toen geaccepteerd, waarbij het bestuur van Het Duumpje onder vuur kwam te liggen van West-Zeeuws-Vlamingen die vonden dat het de rug recht had moeten houden. Het Voorland van Nummer Eén is op de schop genomen, waarbij twee hollestelles zijn aangelegd en een vogeleiland is gemaakt, als een kleine dependance van de Hooge Platen. Intussen broeden daar kluten, strand- plevieren en dwergsterns, die laatste zelfs met 100 paar in 1999. Hoogwater plaats scholeksters op De Bol. 156

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2000 | | pagina 158