ffl MEER DAN HONDERD JAAR LOONTJEN ooit dat café 't Vosken was. Het is nu een vervallen, onbewoonbare ruïne met ernaast een modern bistro-restaurant, dat de naam heeft overgeno men. De tijd Het was de tijd van Guido Gezelle. Het was het burgerlijk-romantische Vlaanderen met een ontluikend, enigszins xenofoob Vlaams zelfbewust zijn uit een latent gebukt gaan onder oorlogen en vreemde overheersing in het verleden (Duits, Spaans, Oostenrijks, Frans, Nederlands). Zeer katholiek. Provincialistisch. Overwegend anti-Nederlands en anti-calvi nistisch na de Opstand van 1830-1839, die een einde maakte aan een korte periode van staatkundige eenheid van Noordelijke en Zuidelijke Nederlanden. Die eenheid was in 1815 door de Europese grootmachten verzonnen en met instemming van de Nederlanders, maar zonder inspraak van de Belgen, tot stand gekomen. Vlaanderen was in die 19e eeuw op zoek naar een andere identiteit dan die van de Noord- Nederlanders. De Vlamingen zochten die in een oudere, Middeleeuwse geschiedenis en niet in die van de 16e/17e eeuwse Tachtigjarige Oorlog, waarin de Noord-Nederlanders de wortels voor hun eigenheid vonden. In die Tachtigjarige Oorlog had Vlaanderen trouwens ernstig te lijden gehad van de Noord-Nederlandse blokkade van de Schelde, nadat Parma in 1585 Antwerpen en het Vlaamse ommeland definitief onder Spaans beheer had gebracht, met als gevolg een uittocht van Vlaamse kooplieden en ambachtslui die de Noord-Nederlandse economie en cultuur een impuls gaf. Vlaanderen was in de 19e eeuw een agrarisch gebied met overwegend kleine boerenbedrijven. Het was ondergeschikt aan het financieel krachti- Dit is de eerste boerderij van de ouders van Hector Loontjens aan de Meense- steenweg in Rumbeke, gemeente Roesselare met aan huis het café 't Vosken. De voor- en achterzijde tonen de ruïne. Ernaast is thans een modern restaurant, dat de naam 't Vosken heeft over genomen. REJTAURAKT bistro TVOiKIN EETCAFE cuftgepta rw KM» 13

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2000 | | pagina 15