De riviercommissies hebben tot doel de waterkwaliteit te verbeteren en de natuurwaarden van de rivieren te behouden, te versterken of te her stellen. Volgens de kaderrichtlijn hebben landen die een stroomgebied delen een gezamenlijke verantwoordelijkheid voor het verstandig omgaan met het beschikbare water. Mensen die bijvoorbeeld bij de bron van een rivier wonen, moeten nadenken over de gevolgen van hun handelen voor de 'medebewoners' in de delta. Afvalstoffen die boven- strooms worden geloosd, hopen zich voor een deel benedenstrooms op in de waterbodems van de delta. Omgekeerd kunnen ingrepen in de delta weer (verstrekkende) consequenties hebben voor meer boven- strooms gelegen gebieden. Vlaanderen en Nederland kunnen hier een aardig woordje over meespreken. Denk bijvoorbeeld aan de bereikbaar heid over water van de haven van Antwerpen. Of aan vissen die stroom opwaarts willen zwemmen naar de daar gelegen paai- en kinderkamer- gebieden (=gebieden waar jonge vis kan opgroeien). Voor de Schelde is er de Internationale Commissie voor de Bescherming van de Schelde (ICBS). De ICBS heeft in 1998 haar eerste Schelde Actiepro gramma gelanceerd voor de periode tot 2003. Het actieprogramma is de start voor het realiseren van de doelstellingen van de kaderrichtlijn water. Internationale Commle&le voor £>eschermlnj var de Schelde De Internationale Commissie voor de Bescherming van de Schelde Op papier is de kaderrichtlijn water een geduldig verhaal. Het vertalen van vaak zeer fraaie volzinnen naar herstelprogramma's voor de Euro pese rivieren is een lastig en tijdrovend proces. Is het vaak binnen één regio of land al moeilijk om overeenstemming te bereiken over doelstel lingen en investeringen, zodra meerdere landen een rivier delen verloopt het overleg in de regel nog moeizamer. Politieke wil blijft de belangrijkste sleutel tot succes. Een ramp wil in dit verband nog wel eens helpen. Zo kon de Internationale Rijn Commissie na jaren van moeizame discussies pas na de zogeheten Sandozramp echt aan het werk met een stevig actie programma. 167

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2000 | | pagina 169