MEER DAN HONDERD JAAR LOONTJENS ge, industriële, Franstalige Wallonië. De rijkdom van een veel vroeger Vlaanderen was nog slechts zichtbaar in historische stedelijke decors; de actuele armoede verscherpte na de landbouwcrisis in het laatste kwart van de 19e eeuw. Wie een beeld wil, kijke naar het schilderij 'De bieten- oogst' van Emile Claus, te zien in het museum van Deinze. Het is niet ver van de geboorteplaats van Hector Loontjens geschilderd in de herfst van diens geboortejaar. Wie een sfeer wil leze Suiker of Het verdriet van België van Hugo Claus. Het gezin In Rumbeke werden de eerste kinderen geboren. De latere kinderen - ook Hector - kwamen in Hooglede ter wereld. Dat was nadat vader Constant in Hooglede meer grond kon verwerven en zich ging vestigen in een boerderij aan de Kleine Stadenstraat. Het was kennelijk voor moeder Maria niet meer nodig om er nog een café bij te houden. Ze had haar handen vol aan het gezin, de tuin, het kleinvee, zoals dat in die tijd gebruikelijk was. Met hard werken en doorzetten was er ten opzichte van Rumbeke verbetering ingetreden. Verdriet bleef het gezin overigens niet bespaard. Uiteindelijk kregen Constant en Maria veertien kinderen. Toen Hector als dertiende ter wereld kwam waren er al drie gestorven. Ze zijn niet ouder dan een jaar geworden. Zijn oudste zus stierf toen hij zes was op 23-jarige leeftijd in 1895. Zijn jongste zusje stierf op 29-jarige leeftijd in 1920. Toen was Hector inmiddels in het Nederlandse Goes terechtgeko men. Bij haar begrafenis kon hij niet aanwezig zijn, net zomin als bij die van zijn moeder acht jaar later. Ook bij de begrafenis van twee oudere broers moest hij verstek laten gaan. Dat was een bittere consequentie van zijn formele desertie uit het Belgische leger. Bietenoogst van Emile Claus. 14

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2000 | | pagina 16