HET INTERNATIONALE SCHELDEOVERLEG onderlinge afstemming van meetnetten. Het Verdrag voor de Bescherming van de Schelde kwam niet uit de lucht vallen. In 1994 en 1995 is het Verdrag voor de Bescherming van de Schelde, na meer dan 20 jaren van 'vruchteloos', overleg, ondertekend. Na een voorlopige oprichting op 11 mei 1995 is de ICBS officieel geïnstal leerd op 9 maart 1998. De ICBS heeft geen eigen juridi sche en financiële bevoegdheden. De deelnemende ver dragspartijen betalen elk een deel van de kosten, maar blijven zelf bepalen wat ze in het eigen deel van het stroomgebied doen of nalaten. De nadruk ligt op het uit wisselen van kennis en informatie over waterkwaliteit, lozingen en biologie van de Schelde, onderlinge afstem ming van meetnetten en investeringsprogramma's, het aan elkaar melden van ongevallen en het vergroten van het bewustzijn over de schoonheid, maar ook van de vervuiling van de Schelde. De Schelde heeft de commissie hard nodig: alhoewel de waterkwaliteit de laatste jaren licht is verbeterd, is de Schelde is nog steeds een van de meest vervuilde rivieren in Europa. Dit is jammer voor alle jonkvrouwen in de omgeving van het Scheldedorp Temse. Maakten dezen vroeger nog kans om door een voorbijzwemmende steur gered te worden uit de klau wen van een oververhitte minnaar, de laatste vissen lijken in het troebele Scheldewater om te komen. De steur, symbool voor een schone Schelde? De problemen die zich voordoen bij het waterbeheer van de Schelde wor den weerspiegeld in een legende uit de 8ste eeuw. Volgens Paul Maes, schrijver van de reisgids 'Fietsen langs de Schelde', was de Karolingische vorst Karei Martel hevig verliefd op de schoonheid Amelberga. Toen het meisje hem afwees, werd Karei woest. Ze sloeg op de vlucht maar kwam 168

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2000 | | pagina 170