HET INTERNATIONALE SCHELDEOVERLEG met (verse) karnemelk. Belgen hechten net als de Fransen veel waarde aan een uitgebreide kennismaking en aan lekker en goed verzorgd eten alvorens tot onderhandelingen over te gaan. België en Nederland, een wereld van verschil Cultuurverschillen komen onder andere voort uit de geschiedenis van de staten, hun tradities en het spreken van een andere taal. Vage krijtlijnen tussen Franstaligen en Nederlandstaligen verworden in sommige dossie rs tot harde scheidslijnen. Zo evolueert de taalgrens van 1963 in België steeds meer tot een grens tussen politieke culturen. De cultuurgrens tus sen Vlaanderen en Nederland lijkt daarentegen geleidelijk aan op te los sen. Vlaanderen richt zich meer en meer op het noorden, Wallonië op het zuiden. Soms lijkt het alsof Walen meer gemeen hebben met de Fransen dan met hun Vlaamse landgenoten. Brussel, de 'hoofdstad' van Europa, is een geval apart. Het kent een handleiding die voor buitenstaanders onverklaarbaar is, maar voor Brusselaars heel logisch in elkaar steekt. De verovering door de Spanjaarden van Antwerpen in 1585 en de daarop volgende afsluiting van de Schelde door de Hollanders betekende het begin van een definitieve scheiding tussen Nederland en Vlaanderen. 'Holland' begon aan zijn opmars in de wereldeconomie, voor Vlaanderen begon een diepe crisis die eeuwen zou duren. De protestanten in het noorden verzetten zich tegen de katholieke 'vluchtelingen' uit het zuiden van de Lage Landen. Het land is eigenlijk altijd bestuurd vanuit het Hollandse centrum, waar het calvinisme hoogtij vierde en zich vertaalde in een cultuur van duidelijke regels en procedures. Een cultuur waarin relaties ondergeschikt zijn. In het zuiden ontwikkelde zich meer een pragmatische cultuur waarbij alles draait om goede relaties en vertrou wen, en regels er zijn om naar eigen inzicht mee om te gaan. Het begaan van zonden is niet erg zolang je maar berouw toont! het Nederlandse broodje kaas 173

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2000 | | pagina 175