HET INTERNATIONALE SCHELDEOVERLEG belangrijke beslissingen worden genomen in besloten achteraf kamertjes en het café. Een Nederlander is vaak niet eigen met de Vlaamse gastvrijheid en warmte en reageert soms onbeholpen en onbeleefd op de indirec te manier van communiceren van zijn zuiderbuur. In een BRT-uitzending zei een Vlaming: "Nederlanders zeggen wat ze denken. Vlamingen denken eerst voordat ze wat zeggen, maar wat ze dan zeggen is vaak niet hetzelfde als wat ze denken"Volgens een Nederlander, die meestal overtuigd is van zijn eigen gelijk en snel zaken wil doen, leidt deze karaktereigenschap van de Vlaming veelal tot onbegrip en een handelwijze die weinig rendement oplevert. Kortom: het geritsel in het vlakke, Vlaamse land doet de Nederlander huiveren en drijft hem regelmatig tot wanhoop. Een Vlaming is pragmatisch, kijkt verlekkerd naar de Nederlandse orde en regelmaat, maar plooit zich in de spelonken van het eigen systeem. Het Vlaamse pragmatisme leidt tot snelle, kortetermijnresultaten en maatregelen die niet altijd door alle belanghebbenden in de maatschappij worden gedragen. De Nederlandse orde, zakelijkheid en regelmaat leiden eveneens tot kortetermijnsuccessen. Op de lange termijn dreigen echter overvolle ambtenarenapparaten, die met sectorale en dikke over elkaar heen buitelende beleidsdocumenten, toekomstvisies en streefbeelden ver strikt raken in lange discussies en deels inefficiënte investeringsprogram ma's. Waar Nederlanders teveel van hebben, daar hebben Vlamingen te weinig van. Waar Vlamingen sterk in zijn, daarin schieten Nederlanders weer tekort. De Vlaams-Nederlandse tandem De Vlaamse en Nederlandse waterbeheerders in het Scheldeoverleg zijn zich bewust van hun cultuurverschillen. Ze proberen er beiden het beste van te maken. De Nederlanders hechten zeer aan een goede verstandhou ding met hun Vlaamse collega's. Vlaanderen is een 'natuurlijke' bondge noot waarmee veel zaken worden gedeeld, waaronder het Schelde-estu- arium. Maar soms voelen de Nederlanders zich 'in de steek gelaten' als zij onder vuur liggen van andere delegaties. Vlamingen kunnen immers beter inschatten wat de Brusselse en Waalse delegaties drijft en daardoor als een soort breekijzer fungeren. Maar de Vlaming kan de Nederlander ook behoeden voor misstappen door hem tijdig in te lichten dat zijn opstelling andere delegaties irriteert. Vlamingen staan dichter bij Brusselaars, Walen en Fransen en hebben daardoor een betere antenne voor zuidelijke gevoeligheden en gewoontes. In dit verband vertrouwde een bevriende Vlaming mij het volgende toe: "Er is een wantrouwen voor de 'gehaaidheid' van de Nederlanders. Zeker hij de Franstaligen is er argwaan. Dit is deels gevolg van het feit dat er in Nederland 175

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2000 | | pagina 177