SLU1S-AAN-ZEE Verplaatsen van het gemaal van Cadzand-Bad Er bestonden al plannen om het gemaal te Cadzand-Bad te elektrificeren. In samenwerking met de Belgische waterschappen is het mogelijk een nieuw gemaal te bouwen om de ontwatering van Zeeuws-Vlaanderen en het aangrenzende Belgische Vlaanderen, annex de doorspoeling van het Zwin, te verbeteren. Op de plaats van het huidige gemaal ontstaat daar door een ideale mogelijkheid om een toegang te creëren tot het Uitwateringskanaal voor jachten. Daar moet dan een sluis of een scheepslift komen. Echter, op die plaats ligt een kunstmatige primaire waterkering die, in combinatie met het nieuwe sluiscomplex, moet vol doen aan de eisen van de Deltawet. Bouwwerk in de zeewering in Cadzand-Bad Om schepen de mogelijkheid te geven om op het Uitwateringskanaal te komen, zal een bouwwerk nodig zijn om schepen over of door de zeewe ring te laten gaan. Dit is, zoals gezegd, mogelijk door een sluis- of een scheepsliftcomplex. Bij een sluis kan gedacht worden aan een complex van 8 x 30 meter. De nodige in- en uitvaarvoorzieningen moeten worden gerealiseerd om een goede bevaarbaarheid te verkrijgen. De infrastruc tuur in Cadzand-Bad zal aangepast moeten worden. Er is bijvoorbeeld een beweegbare brug over de sluis noodzakelijk. Ook zal speciale aan dacht geschonken moeten worden aan het feit dat deze sluis deel uit maakt van een primaire waterkering, waaraan uit veiligheidsoverwegin gen de nodige eisen dienen te worden gesteld. Bij een scheepslift wordt gedacht aan een constructie, waarbij de schepen in een bak varen, over de waterkering heen getild worden en vervolgens aan de andere zijde weer in het water worden gelaten. In Cadzand-Bad staat in het Uitwateringskanaal het dieselgemaal van het waterschap Zeeuws- Vlaanderen. Dit gemaal pompt het overtollig oppervlaktewater naar zee. In de plannen over Sluis-aan-Zee zal dit gemaal moeten worden verplaatst. Op de plaats van het gemaal zal een sluizencomplex met scheepslift worden gebouwd om jachten vanuit zee toegang te bieden tot de jacht haven van Sluis. 189

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2000 | | pagina 191