MEER DAN HONDER D JAAR LOONTJENS Een afbeelding uit de I7e-eeuw. Het huis met de toren is 'De grote Christoffel'. Rechts ernaast 'De kleine Christoffel'. Alle huizen hebben nog trapgevels. Dam 21 "Het huis Dam 21, in zijn tegenwoordige gedaante gebouwd in 1838 voor den, lateren, burgemeester Paspoort van Grijpskerke munt niet door architektonische bekoring uit... De onderpui is versierd met vijf pilasters, die een hoofdgestel dra gen, waarop balustrade met eenvoudig ijzeren hek; zij wordt beschermd door een gesmeed ijzeren hek, aan welks uiteinden lantarens zijn aangebracht. De gevel wordt afgesloten door een met palmetvormige versiering voorziene kroonlijst. Aan de achterzijde verheft zich nog ten deele de toren, die omstreeks 1540 opge trokken kan zijn, toen Jacob Eeuwoutszoon hier het huis deed bouwen, dat op een teekening van J. van der Heyden uit het midden der zeventiende eeuw nog in volle pracht te zien valt." Dit schreef de toenmalige stadsarchivaris Dr W.S. Unger in zijn boek De Monumenten van Middelburg (Maastricht 1941). Unger vond kennelijk de classicistische gevel niet mooi. Dat is niet zo verwonderlijk, want in zijn dagen vond men dat nep. De Goese architect Maarten van Doom snapt dat helemaal. In de jaren dertig ivas die architec tuur misschien niet oud genoeg om gewaardeerd te worden, veronderstelt hij. Het is pas sinds de laatste twee decennia van de twintigste eeuw dat men oog kreeg voor de schoonheid van die 19e eeuwse verbouwingen van panden met een veel oudere historie. Van Doorn kreeg de opdracht om Dam 21 te restaure ren en te renoveren. Kijk, een gebouw heeft een ontivikkeling doorgemaakt. Ik vind dat je niet zomaar naar een oude, oudere of oudste situatie moet terug-res taureren. Je moet oude elementen functioneel inpassen, waar dat kan. De ver schillende stijlkenmerken van de geschiedenis van een gebouw moeten samen met eigentijdse aanpassingen een geheel opleveren, waar de gebruikers naar hun 25

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2000 | | pagina 27