MEER DAN HONDERD JAAR LOONTJEN Alexander Loontjens, die voluit Alexander Hector heet. Zo draagt ook hij de naam van zijn grootvader. De "mooie" kamer in 1916. Toen in gebruik als eetkamer. de 19e-eeuwse ingrepen onder bouwheer Paspoort van Grijpskerke. Bijzonder in die kamer, die ooit als eetkamer diende, is het gerestaureer de imitatiegoudleren behang en het decoratief gestukadoorde plafond in Louis XIV-stijl. In de kasten komen nog vroegere architectonische ele menten terug. Wie zich in het verleden van dit pand ingraaft krijgt verrassende inkijkjes in de regionale en nationale geschiedenis. Hier hebben kooplieden en regenten gewoond. Hier hebben gasten van nationale betekenis gelo geerd, van Stadhouder Willem V tot Prins Bernhard. De laatste in 1944. Dat was bij de bevrijding. Oorlogsjaren De bevrijding van een oorlog, die voor Middelburg in mei 1940 begonnen was met een desastreuze brand. Als Hector Loontjens senior nog geleefd had, hadden de beelden, die hij op zijn netvlies had gekregen hem onge twijfeld doen herinneren aan Antwerpen 1914. Zijn weduwe verbleef in Vrouwenpolder en kon van daaruit de rookwolken zien. Middelburg was, net als Vlissingen, kort tevoren grotendeels ontruimd vanwege de dreiging dat het gevechtsterrein zich naar deze steden zou verplaatsen. De Middelburgse burgemeester Van Walré de Bordes had in de PZC van 14 mei de burgers het advies gegeven de stad te verlaten. Daar hebben duizenden gehoor aan gegeven, met als gevolg dat ze vanuit de Walcherse dorpen op 17 mei hun stad hebben zien branden en ze niet in de gelegenheid waren om kleine brand jes te blussen. Hoe groot de verwoesting door bommen, granaten en vooral het vuur was, is nog steeds gemakkelijk in het stadsbeeld waar te nemen. Het pand van Loontjens bleef echter gespaard. Van het Nederlandsch Koffiehuis aan de Grote Markt kon dat niet gezegd worden. Het vond gedurende de oorlog en de jaren erna tot 1952 onderdak in een gedeelte van het pand van Loontjens en wel in de toonzalen aan de voorzijde op de begane grond. In de kelder hebben tijdens lucht alarm en beschietingen in die oorlogsjaren tientallen mensen geschuild. Emilie Loontjens woonde met de kleine Hector en de inwonende huihoudster Jeane Rijk in het achterhuis. De kinderen Fieke (1926), Stan(1929) en Isabel (1932) waren er alleen tijdens de schoolvakanties van 27

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2000 | | pagina 29