MEER DAN HONDERD JAAR LOONTJENS geld om die investering te kunnen doen. Dus bedachten ze bij Loontjens dat ze beter zelf iets op exploitatiebasis konden verzinnen. In Engeland zagen ze een afrekensysteem om die exploitatie te kunnen realiseren. Als de biljarts verlicht werden, dan werd dat via de computer geregistreerd. Zo kon er per tafel worden vastgesteld hoeveel uur erop gespeeld was. Stan: We hebben in Nederland 120 grote zalen ingericht met die tafels. Het was een opgaande markt. Wij werden marktleider. We hadden 40 tot 45 en dat is toch veel voor een bedrijfje uit Zeeland. Op een gegeven moment raakte de markt overvoerd. Toen moesten er snookertafels vervangen worden door pooltafels. Stan: We hebben uit die zalen meer dan honderd van die tafels gehaald. Dat zijn joekels hoor, 3.60 meter lang en 1.80 breed. Die hebben we toen in ons magazijn opgeslagen. Wat nu? Toen zijn we de exportmarkt gaan zoeken. Export Wat voor de snookertafels geldt, geldt ook voor de speel- en gokautoma ten. Er moet steeds vernieuwd worden. Die automaten zijn ook modege- voelig. Dat betekent een voortdurende omloop en op een gegeven moment zijn ze niet meer courant voor de binnenlandse markt. Dan wor den er afzetmogelijkheden gezocht in andere landen, waar de biljarts en automaten een nieuw leven krijgen. De geschiedenis van de gebruikte jukeboxen en automaten uit Amerika naar Nederland herhaalt zich, nu vanuit Nederland naar andere landen. Saillant is het verhaal hoe Stan vlak voor de Muur in Berlijn viel, daar met een aantal Oostduitse deelnemers de Spielautomaten Berlin GMBH oprichtte. Dat was in 1989. Het grootste aandeel was voor Loontjens. De vijf Duitse participanten hadden samen 25%. Dat kon toen niet anders, want het ontbrak hun aan geld. In 1994 heeft Loontjens het Stan met een 'Trabi' in Oost-Berlijn, omstreeks 1989. 34

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2000 | | pagina 36