Mariette van Tatenhove van café Atlanta in Sluiskil doet al lang zaken met Loontjens. Misschien al sinds I960 toen ze aan de overkant van het kanaal café Zeeland had. Na de kanaalverbreding moest het verplaatst worden en werd het Atlanta. Zaken doen gaat gepaard met goede persoonlijke ver houdingen. Noem de naam van Hector en de deur gaat open! Atlanta is wat dat betreft represen tatief voor heel veel cafés. Toen we er binnenkwa men werd er net een nieuw laken op het biljart gelegd door Jaap Wolf en Robin Borsboom. Robin werkt nog niet zo lang bij Loontjens, maar Jaap is met de zaak vergroeid, net als vroeger zijn vader. Stan en Hector, Hector en Stan In de Christoffelgroep hebben de meeste Loontjensactiviteiten een zake lijk onderdak gevonden. Zoals in het begin van dit verhaal al is aangege ven, is het een hele onderneming geworden, in eerste instantie dankzij de zakelijke creativiteit van Stan en de degelijkheid waarmee Hector ver nieuwingen wist uit te zetten en te consolideren. Hector kon beter verko pen dan ik, zo meldt Stan. Hector: Stan heeft de meest vervelende tijd meege maakt. Toen ik nog op school zat ging hij in korte broek met een solex de baan op. Toen we samen waren was hij degene die altijd snel mogelijkheden zag van dingen die je tegenkwam. Als voorbeeld volgt dan het relaas van de Belgische toepen-biljartjes. Dat was een soort 'Mens erger je niet-biljart- spel' met in het midden rubberen dopjes en twee gaten, waarin de ballen gemikt moesten worden. Je kreeg die ballen als je er een dubbeltje in stopte. Het spel was in België erg populair. Ze waren ook in Zeeuws- Vlaanderen uitgezet, maar werden door de Belgen slecht onderhouden. Stan zag daar meteen brood in. Ze kochten ze op in de cafés en zelfs een heel magazijn in Sas van Gent. Toen bleek dat de geldbak in de poten bij sommige van die biljarts nog geld bevatte. Zo kwamen ze wel heel goed koop aan die tafels. Het vervolg is inmiddels voorspelbaar: verbeteren, vernieuwen, uitzetten, promoten, elke maand lichten, onderhouden, de keus onderhouden, de krijtjes verzorgen. Zoals gezegd, een bedrijf met ruim 120 werknemers en een miljoenenom zet. Speelhallen, snookerzalen, amusementscentra in Zeeland, in heel Nederland, in België. Het bedrijf is gebouwd op verschrikkelijk hard wer ken en op de eigenschappen die Stan en Hector van hun ouders hebben geërfd en die weer zijn overgegaan op de jongere generatie: eerlijkheid, degelijkheid, preciesheid en correctheid in het zakendoen, doorzettings vermogen en een behoorlijke portie sociale intelligentie. Als Hector zijn leven vertelt, dan is dat een aaneenschakeling van anekdotes die dat „VYÜJiSvAv 36

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2000 | | pagina 38