Vitaal C H E P E De Stichting geeft jaarlijks een blad uit; de CONSENT. Consent is de oude term voor visvergunning. Dit blad doet verslag van de visserij en de houten schepen in de Delta. De oprichting van de hoogaarsstichting in 1990 was geen jaar te vroeg. Op de schepenlijst staan nog maar 14 jachthoogaarzen (met een kajuit) en 2 vissermanhoogaarzen (met een ruim voor het binnenhalen van de netten). De resterende houten hengsten zijn letterlijk op de vingers van één hand te tellen. De rest van de duizend vissersschepen die de Delta een eeuw geleden telde, zijn verdwenen in de kachel, verwerkt in beschoeiingen of gewoon weggerot. Rondom het IJsselmeer is een bloeiende Vereniging Botterbehoud met meer dan 100 leden/eigenaren. Op en rond de werf van Nieuwboer in Spakenburg liggen soms tientallen botters te pronken. Het gaat in Zeeland dus om een klein maritiem erfgoed, we moeten er extra zuinig op zijn. Visvrouwen liepen met twee manden aan een juk over heel Walcheren. Hier verkoop aan de kar op de havenkade van Vlissingen. De Stichting Behoud Hoogaars is een vitale organisatie met 70 vrijwillige medewerkers. Ieder doet wat hij kan; timmeren, besturen, fotograferen, schrijven en bijna iedereen zeilt graag als bemanning op de schepen. De Stichting krijgt financiële en beleidsmatige ondersteuning van de pro vincie Zeeland. De commissaris van de Koningin is beschermheer en vat dat op als meer dan een eretitel. Hij zet zich graag actief in. De vergelijking met Botterbehoud rond het IJsselmeer dringt zich op. Op 74

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2000 | | pagina 76