HOUTEN VISSERSSCHEPEN VAN DE DELTA één punt gaat de vergelijking duidelijk mank. Een gemeente als Elburg heeft een eigen botter. Andere gemeenten geven de botters faciliteiten in de vorm van goedkope of gratis ligplaatsen. De gemeenten in Zeeland laten zich weinig gelegen liggen aan de mooie houten schepen van weleer, terwijl ze er toch vaak hun welvaart aan te danken hebben. Sommige gemeenten hebben hun liggelden juist zo hoog opgeschroefd dat de schepen van vroeger er wel moesten vertrekken. In 1882 schilderde J.F. Schütz met olieverf op paneel 'Twee hoog aarzen op de plaat'. Hoogaarzen in de kunst Al eeuwenlang worden hoogaarzen en hengsten geschilderd, getekend, geëtst, geaquarelleerd of als model gebouwd in hout. Het oudste schilde rij waarop een hoogaarsje prijkt is door Jan Porcellis geschilderd in 1622. Het hangt, zoals eerder opgemerkt, helaas ver van huis; in het National Maritime Museum in Greenwich. Vader en zoon Schütz uit Middelburg, vader en zoon Seghers uit Antwerpen, Rudolf Schönberg en vele tientallen anderen hebben het reilen en zeilen van de schepen vastgelegd in een tijd dat er nog geen fotografie bestond. Op zondag 3 september 2000 is er een speciale editie verschenen van CONSENT over de schepen in de kunst. Aanleiding was 'Kunst op de Kaai' in Middelburg, waar de hoogaarzen die zondag het middelpunt vormden van een kunstmanifestatie waarbij beeldend kunstenaars de zeilen van de hoogaarzen beschilderden. 75

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2000 | | pagina 77