DANIËI JAN P I E T E R BRUINOOGE Daarbij neemt hij gecalculeerde risico's. Hij weet dat als het fout gaat, het hem de kop kan kosten. "Hij voert achterkamertjespolitiek"schampert de een. "Daan en zijn bi-lateraaltjes"wordt er wel gezegd. "Hij weet wat zijn speelveld is en zoekt daarbinnen de oplossing" en "hij is een bestuurder met lef', bewondert een ander. "Hij schrijft zaken op zijn conto, waar hij geen recht op heeft", en "hij stelt de dingen vaak veel rooskleuriger voor dan ze zijn"zeggen weer anderen. "Hij doet het allemaal ter meerdere eer en glorie van Daan Bruinooge" - ook dat hoor je uit het veld van critici en criticasters. "Een grootspreker" zegt iemand en er zijn stemmen die beweren dat Daan soms mensen weinig ruimte gunt. Maar die horen dan ook niet tot Daans echelon, want daarvan hoor je juist het tegenovergestelde. Kenmerkend is overigens dat degenen die negatief over Daan oordelen, op een enkele uitzondering na, niet bij naam genoemd willen worden. Zo zie je maar, dat standbeeld zal nog wel even op zich laten wachten. Maar dat Daan Bruinooge, een Zeeuw uit het volk, met zijn politieke optreden Zeeuwse historie schrijft, daar kan niemand omheen. Ambitie, empathisch vermogen, organisatietalent en bestuurskracht zijn eigen schappen die niemand Daan Bruinooge zal ontzeggen. Bovendien weet hij mensen (niet alleen jaknikkers) aan zich te binden door zijn positieve instelling en betrouwbaarheid. "Een man een man, een woord een woord" is op hem van toepassing. "Als Daan iets belooft, dan komt hij dat na", hoor je van verschillende kanten. "Hij investeert in contacten en weet voortreffelijk bij medewerkers en bestuurders draagvlak te creëren voor de zaken die hij wil realiseren", zegt een politieke medestander. En ook: "Als het over 'poppet jes' gaat, verschijnt Daan op de afdelingsvergaderingen"Hij is beslist ook ijdel. Maar dat mag hij zijn. Want dat is als het ware de adrenaline, waar mee hij geworden is tot wat hij nu is: een succesvol gedeputeerde van de Staten van Zeeland met sterke portefeuilles, die hem in staat stellen - het economisch tij heeft hij mee - de toekomst van Zeeland mede vorm te geven. Een toekomst, die vooral voor jongeren perspectieven moet bie den. Eerder was hij wethouder van Vlissingen, waar hij een stempel heeft gezet op de modernisering van de stad. Wat zo aardig is, dat is dat hij een gewone man is gebleven, die gemakkelijk met de man op de straat weet om te gaan, even gemakkelijk als met industriëlen, havenbaronnen en hoge ambtenaren op de ministeries, al koketteert hij daar ook mee. Een brief aan de minister van economische zaken begint met "Beste Anne Marie" en wordt ondertekend met "Daan". Leerling van Levien de Bree Besturen zit een beetje in zijn familie. Zijn grootvader, ook een Daan Bruinooge, is raadslid geweest en twee ooms waren wethouder in Wemeldinge. Geen wereldstad, maar toch! De politieke kleur van die familie lag bij de CHU, de Christelijk Historische Unie, nu een van de bloedgroepen van het CDA. Zo niet onze Daniël Jan Pieter, want die is sociaal-democraat, Partij van de Arbeid dus. Geen partijpoliticus, maar een politiek bestuurder, een nuancering die van toepassing is. Dat het 80

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2000 | | pagina 82