DANIËI JAN PIETER BRUINOOGE getrokken worden. De burgemeesterdie zit er niet bij hè... Daarom heb ik ook nooit kamerlid willen worden. Dan verdor je. Dan kun je zeggen aan het eind van een jaar: Ik heb drie schriftelijke vragen gesteld en twee amendementen inge diend en die zijn nog niet aangenomen ook. Ja, als je fractievoorzitter bent, maar dat ben je niet zomaar. Ik denk, dat risico ga ik niet lopen. Ik word gewoon wet houder in Vlissingen, dat vind ik veel verstandiger" Hij kreeg de portefeuilles Welzijn, Economische Zaken en Werkgelegen heid. Als uitvloeisel van die portefeuilles, met name Economische Zaken, werd hij gekozen in het Dagelijks Bestuur van de toenmalige PZEM. In dat DB zaten drie provinciale en twee gemeentelijke vertegenwoordigers. De PvdA-gedeputeerde Wim Don was destijds voorzitter. Daarnaast en later kwam Daan in de Voorbereidingscommissie, zeg maar ook een soort Dagelijks Bestuur van de Waterleiding Maatschappij Zeeland, en in dat van het Havenschap Vlissingen (sinds 1980) terecht. Gedurende heel zijn wethoudersperiode zat hij op die manier in de nutssector: electriciteit met onder andere een kerncentrale, gas en water. Daan: "Ik heb daar natuurlijk ook wel mijn taaie momenten gehad vanuit mijn politieke achtergrond. Ik heb in die periode Harrisburg (1979) en Tsjernobyl (1986) meegemaakt. Het was soms verdomd lastig om aan de achterban uit te leggen dat we tegen kernenergie waren, maar dat we toch in het DB bleven zitten. In 1978 ging het nog wel, maar toen kort daarna dat ongeluk met de centrale van Harrisburg gebeurde, toen kreeg je felle en lastige discussies. Dat was de tijd van de betogingen. Gingen ze zich aan die hekken vastketenen. Dat gaf behoorlijke maatschappelijke discussies natuurlijk. Aan de andere kant heb ik daardoor een heleboel ervaring opgedaan". "Ben je persoonlijk tegen kernenergie, of ben je het omdat je lid van die partij bent?", vraag ik. Hij: "Ik ben altijd tegen uitbreiding van kernenergie geweest. Ik weet tamelijk iets van afvalverwerking af. Of eigenlijk hoe je het niet afwerkt. Want daar heb ben ze geen oplossing voor. En dat is toch rotzooi. Daar ga je over tienduizend jaar nog gewoon dood aan. Dan zeggen ze wel dat het goed opgeslagen is bij de COVRA. Maar dat is een tijdelijke opslag voor honderd jaar. Die nucleaire stra ling moet verjaren. Dat wordt per jaar een beetje minder. Maar het gaat over tijdsbestekken, die kunnen ive geestelijk niet eens bevatten. Ik heb altijd gezegd, zolang de afvalproblematiek niet is opgelost, moet je er niet mee door gaan". Vlissingen In 1982 kreeg Daan er andere portefeuilles bij. Stadsontwikkeling bijvoor beeld. Het moet hem nagegeven worden, onder zijn wethouderschap is er veel gebeurd. Dit jaar nog - anno 2000 - beweerde iemand in een plaatse lijk café dat Daan Bruinooge daar een standbeeld voor verdiende. Die had de aanhef van dit artikel nog niet gelezen en wist dus ook niet hoe het eindigt. En hij zal hoogstwaarschijnlijk geen CDA-stemmer geweest zijn, want om zijn plannen te kunnen realiseren maakte Daan Bruinooge een politieke move, waarbij het CDA in het stadsbestuur buiten spel werd gezet ten gunste van de VVD. Twee CDA-wethouders eruit, één VVDer 86

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2000 | | pagina 88