De Westerschelde: meer dan een vaarweg alleen Zwin KEES KOSTENSE Linkerpagina boven: Oude buitendijkse schaapskooi in het Verdonken Land van Saeftinghe. Linkerpagina onder: 'erzandende grote geul met zeekraal in Saeftinghe. Onder: Duinovergang Zwin. Het lijkt wel alsof pas de laatste jaren het besef doordringt, dat de Westerschelde een grote natuurlijke waarde bezit. Publicaties tuimelen over elkaar heen. Terecht, de Westerschelde is bezig met een inhaalslag, zeker ten opzichte van de Oosterschelde. Het wordt steeds duidelijker, dat we met de Westerschelde een gebied in de Delta in beheer hebben, dat qua natuurlijkheid en ecologische diversi teit vergelijkbaar is met de Waddenzee. Het is toch op zijn minst merk waardig, dat Het Zeeuwse Landschap ontbreekt aan tafel bij het Bestuurlijk Overleg Westerschelde, terwijl deze stichting ruim vierdui zend hectare natuurgebied in dat estuarium beheert, natuurgebieden van internationale betekenis. Bij de aanbieding van de Schelde Atlaseen beeld van een estuarium in november 1999, is daarop gewezen. Aan boord van een schip, dat vanuit het Engels Kanaal, door de Straat van Dover, langs de Vlaamse Banken de Westerschelde opvaart met bestemming Antwerpen, aan boord van dat virtu ele schip neem ik u mee langs de boorden en de 'waarden' van de Westerschelde, van het Zwin tot Saeftinghe. Zo wordt duidelijk hoe groot de bete kenis is van de door Het Zeeuws Landschap beheerde gebieden, waar we langs varen. Je begint het land te ruiken als je vooruit het eiland Walcheren ziet en aan stuurboord, tussen Knokke en Cadzand, het gat in de duinen passeert, waar ooit in de late Middeleeuwen de toegang tot de vaarweg naar Sluis en Brugge was. Dat stroomgat is nu de levensader van het Zwin, een binnenduins natuurgebied van Europese allure. Het grootste deel, 200 hectare, ligt op Belgisch grondgebied en is privaat eigendom van de grafelijke familie Lippens. Het kleiner oostelijk deel, 65 hectare, is Nederlands en al ruim zestig jaar in beheer bij de Stichting "Het Zeeuwse Landschap". 151

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2000 | | pagina 153