De Zeeuwse havens als vestigingsplaats HENDRIK STEVENS Marktpositie en het samenspel tussen havenbestuur en bedrijfsleven Waarom vestigen bedrijven zich nu precies op die ene locatie in die ene haven? Welke logica ligt achter die keuze? Zou hetzelfde bedrijf een jaar later dezelfde keuze hebben gemaakt? Voor een havenbeheerder, maar ook voor andere terreinbeheerders, zoals gemeenten en projectontwikke laars, blijven dergelijke vragen altijd boeien. Het gaat er immers om te weten hoe nieuwe bedrijven het beste kunnen worden benaderd en uit eindelijk daadwerkelijk aangetrokken. Dat blijkt iedere keer weer geen gemakkelijke opgave. In dit artikel wordt stilgestaan bij de Zeeuwse havens als vestigingsplaats. Enerzijds wordt ingegaan op de huidige con currentiepositie van de Zeeuwse havens. Anderzijds wordt getracht een beeld te schetsen van de wijze waarop het vestigingsspel tussen haven beheerder en een nieuw te vestigen bedrijf in Zeeland wordt gespeeld. Over de concurrentiepositie van de Zeeuwse havens Het maken van een concurrentieanalyse van havens is geen gemakkelijke opgave. Daar zijn vele dagen per jaar vele havenbeleidsmedewerkers, havendirecteuren, economische wetenschappers, adviseurs en nog vele anderen zeer druk mee bezig. Blijkbaar is het niet alleen een moeilijke oefening, maar wordt het ook als zeer zinvol ervaren, omdat anders niet zoveel tijd, menskracht en geld voor deze specifieke oefeningen zouden worden uitgetrokken. Het kan dan ook niet anders dan dat eerst even wordt stilgestaan bij de vraag naar het vergelijken van havens. Waarom worden havens zo graag met elkaar vergeleken? Verschillende antwoorden zijn uiteraard denkbaar. Een eerste reden heeft een commer ciële achtergrond. Door het vergelijken komt men de eigen sterke en zwakke punten tegen die naar klanten toe in perspectief geplaatst moeten worden. Bovendien wil het havenbestuur graag weten of de haven wel optimaal presteert of dat het wellicht ook nog anders en zelfs beter zou kunnen. Met andere woorden, havens worden met elkaar vergeleken om zo effectief mogelijk te kunnen concurreren en om ervan te leren. Tenslotte is een reden voor het zoeken naar punten van overeenstem ming dat de wet- en regelgeving geüniformeerd kan worden. Dit aspect speelt al lange tijd en met name op Europees niveau, waarbij de Europese 95

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2000 | | pagina 97