Voorwoord "Zeeland is een beetje bewoonbaar, Nederland niet. Ik doe mijn ogen pas open als ik zeker weet dat ik Bergen op Zoom voorbij ben." Dat zegt de in Zoutelande wonende en werkende kunstenaar Guido Metsers. Maar ook: "Ik heb niet veel met Zeeland, nooit gehad. Mijn horizonnen zitten te laag. Wat dat betreft kan ik net zo goed bezig zijn in de Kaukasus. Maar ik ben er blijven wonen". Interessante familie, die Metsers. Helemaal geen Nederlanders eigenlijk, laat staan Zeeuwen. Guido heeft nog steeds de Belgische nationaliteit. Net als Stan en Hector Loontjens. De Loontjens, ook zo'n familie waarover verhalen te schrijven zijn. Er zijn parallellen. Van beide families liggen de wortels in België, hoewel de Metsers nog verder terug een oorsprong in Bohemen hebben. De groot vader van Guido Metsers, Vlaams activist, verwisselde tegen het eind van de Eerste Wereldoorlog het Oost-Vlaamse St. Niklaas voor het Zeeuws-Vlaamse Hulst. De Westvlaming Hector Loontjens Sr. vluchtte eerder, in 1914, voor het oorlogsgeweld ook naar Hulst. De Metsers ble ven daar vrij lang. Ze gingen in textiel (en kunst). Loontjens ging naar Goes en kwam uiteindelijk in Middelburg terecht, waar zijn nazaten nog steeds het hoofdkwartier van hun onderneming in horeca-inventarissen, biljarts, speelautomaten, indoor-kermis en ander vertier hebben. De Zeeuwen en de Vlamingen. Ze hebben iets met en tegen elkaar. In 1585 kreeg de Vlaamse economie een dreun door de afsluiting van de Schelde. De Zeeuwse, later de Hollandse (Amsterdamse) economie bloei de op door de Vlaamse inwijkelingen. Het dreunde vaker. Tot op heden worden er onderhandelingen gevoerd over de bevaarbaarheid van, opnieuw, die Schelde. Ze spreken dezelfde taal, de Nederlanders en de Vlamingen, maar ze ver schillen zó in cultuur dat ze vreemden voor elkaar lijken. Dat verklaart waarom er aan onderhandelingsresultaten, zo die er zijn, een moeizaam proces vooraf gaat. Daan Bruinooge, de Zeeuwse gedeputeerde met de havens in zijn porte feuille, kan aardig overweg met Vlaamse spelers in het schaakspel van de havenontwikkeling. Hij verliest misschien wel eens een partij, maar hij komt vaak als winnaar uit een toernooi. In een portret van hem komt dat aardig uit de verf. Eerder, als wethouder van Vlissingen, leerde hij hoe hij het spel moest spelen om 'majeure ontwikkelingen' in gang te zetten. 7

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2000 | | pagina 9