HET ZEELAND BEELD VAN HANS WARREN Vanuit Kloetinge hervindt en herschikt Hans Warren de samenstellende delen van zijn Zeelandbeeld. Hij onderneemt de reis naar Borssele, maar heeft zelfs moeite met het vinden van de plaats waar zijn zeehuis stond. Geen enkel IJsselsteentje wijst de weg. Ellewoutsdijk is de oorlog geha vend ontkropen. De Calandpolder is niet meer. Als jongen vond hij er het Calandklokje dat uitgestorven werd gewaand; het bracht zijn naam in de Flora, een klein saluuut aan een beheerder van het Toekruid der Barmen. De schaapherder Ringelberg zette er op een plat schip zijn kudde over, van de Oranjeplaat die in gewone taal Het Plaetje heette, naar de dijk van de Calandpolder. Er liepen kreken, er groeide spartina en de vloed kon er verraderlijk snel oplopen. Erremuënaers raapten er kruukels en meeuwen eieren. Er lagen afgedankte Liberty-schepen, grote, donkerdreigende sil houetten in dat voorgeborchte van de scheepshel. De draglines van Van 't Westeinde maakten er een einde aan. Er zou goudgeel graan gaan gol ven rond gloednieuwe boerderijen. De zeedijk zou een binnendijk wor den met nutteloze Muraltmuurtjes op de kruin. Er zou een Zeeuwse costa ontstaan met pleizierboten, een camping, een surfparadijs, een rondvaart- route. Er zou nieuwe natuur gecreëerd worden met veel water, zicht op Veere, zicht op vogels in veelvoud, halfwilde paarden en dito runders. Er zou een vliegveld komen dat een luchthaven moest worden: Zeeland Airport, zweven boven de peeën, de juun, petaoten, geeste, terreve en een busseltje kampeertenten. Er wordt thans tweemotorig gestart: de wie len uit het gras, naar London, Roma, Nice en Frankfurt, naar Zestienhoven en Deurne. (foto: Winn Riemens) 117

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2001 | | pagina 119