HET ZEELAND BEELD VAN HANS WARRE Rechterpagina boven: Borssele, het zeehuis, tekening door A.W. Duvekot (1941). Rechterpagina onder: Borssele, de Kaloot: 'Er lagen onwerkelijk aandoende kleibanken, glimmende door de zee gladgeslepen formaties, waarin het tertiair zijn sporen had achtergela ten.' Tekening van het abrasieterrein door Hans Warren (1941). Borssele, op de Zeedijk, tussen Wolphaartsweg en Kaaiweg, verrees en ver dween het zeehuis van Hans Warren. 'Het lijkt wel of wij altijd last moeten hebben van nostalgie, verlangen naar dingen die er niet meer zijn', schreef Hans Warren in Het Land der Letteren (1982). Hij ziet de Zeeuwse eilanden aan elkaar gesmeed met dammen en bruggen, vermoedt dat de echte zware paarden in de dieren tuin zijn beland, dat half Zeeland is verplaatst naar het openluchtmuse um en hij wordt een beetje ziek van de vervalsende folklore die tot beha gen van de dagjesmens in stand gehouden wordt. Hij spreekt over indus trialisatie en onverstandige ruilverkavelingen die desastreuze cultuur- steppen hebben geschapen, maar ontdekt hier en daar in een verloren hoek van een landschap of een beschermd dorpsgezicht, de geuren en de stilte van vroeger. Het is zéér onvoldoende. Over Borssele: 'Ik ken er de weg niet meer, en ik wil er de weg ook niet meer kennen. Een paradijs werd een hel. Zelfs met de meest nostalgische bril op zie je daar niets dan een vergiftigde realiteit waar geen herder met schapen meer in past of ademen kan. Vooral laat in de avond, met de donkere silhouetten, de laaiende vlammen, de uitgebraakte wolken tegen de oude glorieuze zonsondergang, is het van een barbaarse, indrukwekkende pracht. Maar het onderscheidt zich op geen enkele manier van andere grote industriegebieden elders op aarde.' 'Hoe vindt een dichter hier een stem, en, als hij spreekt, zal het een taal zijn die ik graag beluister?' De gedichten zijn alle genomen uit Hans Warren, Verzamelde Gedichten 1941 -1 981 (Bert Bakker, Amsterdam, 1981). Isolement is opgenomen in het Hans Warren-nummer van het Tijdschrift voor Letteren Maatstaf (oktober 1971jaargang 19, nummer 6, Arbeiderspers, Amsterdam). Het Land der Letteren verscheen in 1982 bij Meulenhoff, Amsterdam. 126

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2001 | | pagina 128