VAREN MET DE ARM 2 2 van ingewanden) en tenslotte het in de koelruimte plaatsen van de vis- kisten. Daarna is het wachten op de volgende aankondiging van de schipper via de intercom dat er gehaald moet worden. De besomming Het geïnvesteerde vermogen in een schip als de ARM 22 bedraagt onge veer 10 miljoen. Voor de licenties om te mogen vissen moet een even groot bedrag worden neergelegd. Zonder me nu als een soort boekhou der te ontpoppen kan ik toch wel snel uitrekenen dat er een noodzake lijke omzet van 3 tot 4 miljoen per jaar moet worden gehaald om een beetje rendabel te kunnen draaien. Dat komt neer op een noodzakelijke besomming van 60.000 tot 80.000 per week, waarvan 60% voor het schip bestemd is en 40% voor de bemanning van kapitein, stuurman, machinist en vijf matrozen. Een besomming die de laatste tijd mede door de vangstbeperkingen niet altijd gehaald wordt. Weliswaar heeft de beperkte aanvoer door de quotering van de vis tot hogere prijzen geleid, maar de markt maakt niet alles goed. De vangst Er wordt gevist met twee netten van 12 meter breed en, naar ik schat, 30 meter lang, die aan staalkabels van honderd meter lengte over de zee bodem oplO tot 25 meter diepte worden gesleept. Voor de netten woelen kettingen de bodem om, waardoor de platvis ervan loskomt en daardoor in het net gevangen kan worden. Er komt overigens veel meer van de grond los en in de netten terecht: krabben, zeesterren, zand en zelfs keien, die zo groot zijn, dat ze me doen denken aan de stenen van de Drentse hunebedden. De netten worden om de twee uur boven water gehaald en het einde ervan, de staart, wordt binnenboord gehaald en geleegd. Een grote hoe veelheid vis wordt daarbij op het dek uitgestort. Met waterstralen wordt de vis naar een lopende band gespoeld, waaraan de vissers de vis contro leren, sorteren en schoonmaken. De vangst vertoont een verscheidenheid: tong, schol, schar, tarbot, griet, wijting, steenwijting, kabeljauw, rode poon, bot, rog, zandhaai en nog meer. Biodiversiteit Deze grote verscheidenheid aan vissen geeft aan hoe alleen dit zichtbare gedeelte van de zee reeds een grote biodiversiteit vertoont. Een biodiversiteit die een onderlinge samenhang moet bezitten en tevens met andere natuurlijke verschijnselen in de zee. Al geeft de natuur wel eens de indruk dat 13

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2001 | | pagina 15