BAREND VAN TRICHT Pour la Patrie We zijn er best een beetje trots op dat als gevolg van de publicatie van Van Tricht's brief in ZL de openbare aandacht opnieuw werd gevestigd op de Franse brigadegeneraal Marcel Emile Deslaurens. Van Tricht had de "oude, vermoeide, bebloede" generaal in het heetst van de strijd gesproken. Kort daarna sneuvelde Deslaurens ter hoogte van de Prins Hendrikweg door een kopschot, terwijl hij met een handjevol manschap pen de aftocht van de Franse troepen uit de haven van Vlissingen dekte tegen de oprukkende Duitse S.S. Voor deze opoffering kan hij nooit opdracht hebben gekregen, toen hij twee dagen tevoren het bevel over de Franse troepen in Zuid-Beveland en Walcheren moest overnemen van Generaal Durand. Persoonlijke motieven moeten daarom een rol hebben gespeeld. Was hij bang bij een terugkomst in Frankrijk als zondebok te dienen voor het Franse debacle in Zeeland? Hij had zijn troepen niet onder controle kunnen krijgen en de Franse krijgsraden waren wreed als het om de eer van Frankrijk ging. Het proces Dreyfus in het begin van de 20ste eeuw is een sprekend voorbeeld, dat internationale aandacht heeft getrokken. Een Franse officier van Joodse afkomst was ten onrechte beschuldigd van hoogverraad, gedegradeerd en verbannen naar Duivels eiland. Later bleek het een uitwas te zijn van een sterk Frans anti-semitis- me. Het heeft veel jaren geduurd voor het proces werd herroepen. Het leidde destijds tot grote politieke verdeeldheid. Deslaurens besefte dat waar schijnlijk maar al te goed. Zijn eigen moeder was een Dreyfus! Voor hem als Jood was het ook een gruwelijk vooruitzicht om door de Duitse S.S. krijgsgevan gen te worden gemaakt. In februari 1941 is Deslaurens in een speciale dagorder alsnog tot held verklaard door Admiraal Darland van de Franse regering. In mei 2001 is ter ere van Deslaurens door zijn 82-jarige zoon een monument onthuld aan de Prins Hendrikweg in Vlissingen. Dat gebeurde op initiatief van Le Souvenir Francais, Comité Pays Bas. De zoon van de Franse generaal Marcel-Emile Deslaurens, bij het monu ment voor zijn vader. (Foto: Lex de Meester) Marcel Emile Deslaurens Het feit, dat Barend van Tricht de brief vanuit Monte Carlo aan zijn vader op het Nederlandse Gezantschap in Bern stuurde, verklaart dat zijn openhartige verslag niet door de Duitsers werd gecensureerd. 183

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2001 | | pagina 185