VAREN MET DE ARM 22 zijn ze een dief van hun eigen portemonnee. Te denken valt aan meerjari ge quota en quota voor meerdere soorten, waardoor het minder noodza kelijk wordt om, als het ene quotum vol is, schol of tong, waarvoor een ander quotum geldt, als ongewenste bijvangst overboord te zetten. Ook het tijdelijk afsluiten van visgronden, in welke in bepaalde jaargetijden veel wordt bij-gevangen is een mogelijkheid. De ongewenste bijvangst kan namelijk enorm variëren naar tijd en plaats. Het Productschap Vis is bezig te onderzoeken op welke manieren de ongewenste bijvangst kan worden verminderd. In de discussie over het Groenboek is de kwestie van de bijvangst een belangrijk punt. Daarbij is een verbod om bijvangst overboord te zetten een van de gedachten. Interessant is de ontwikkeling van het vissen met elektrische impulsen, waarbij alleen de grotere vissen geactiveerd wor den. Het is een methodiek die vanuit Colijnsplaat in Zeeland al enige jaren geleden is ontwikkeld en die, na enige stagnatie in die ontwikke ling, recent weer meer perspectief heeft gekregen. Het schip was, bij het ophalen van de netten en het sorteren en schoon maken van de vis omringd door honderden vogels, voornamelijk meeu wen in verschillende soorten en maten. Bijzonder waren de Jan van Genten. Deze voor Nederland zeldzame, grote, witte zeevogel cirkelde met tientallen rond de boot. Ze maakten vooral grote indruk door van flinke hoogte met gevouwen vleugels steil de zee in te duiken om over boord gezette, ondermaatse vis te vangen. De Jan van Gent met zijn zwarte vleugelpunten heeft zo'n fraaie zweefvlucht dat het begrijpelijk is dat dit soort vogels bij de mens de wens om te vliegen heeft wakker gemaakt. De sierlijke vogel met zijn zachtgele kop heeft een vriendelijk uiterlijk, dat contrasteert met de schrokkerige wijze waarop zelfs grote vissen naar binnen worden gewerkt. Tegenstellingen Het is een kleine wereld aan boord. Die wordt nog eens extra verkleind door het geringe contact met de buitenwereld, anders dan een enkel tele foongesprek met het gezin thuis. Nieuwsberichten, hoewel technisch goed te ontvangen, worden nauwelijks beluisterd. Een kleine wereld met grote tegenstellingen. Het mooiste beeld bewaar ik van kapitein/reder Marijs, die in de nacht met behulp van de modern ste apparatuur als Radar, Sonar en GPS-computer het schip bestuurt en tegelijkertijd naar een CD luistert met de Psalmen Davids van Petrus Dathenus. Het ritme van de hele noten vormen een schitterende symbio se met het ritme van de zee. De geelgroene lichtuitstraling van de beeld buizen geeft aan de stuurhut een onwezenlijke glans en de weerkaatsing in de donkere ruiten versterkt het gevoel in een eigen in zichzelf gekeer de wereld te verblijven, die met de wereld daarbuiten weinig gemeen heeft. 16

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2001 | | pagina 18