DE ZEEUWSE VERDRONKEN DORPEN verdronken dorpen gerekend, omdat de huidige plaatsen van die naam een andere locatie hebben dan de verdronken voorgangers. Twijfelgevallen zijn ook 'gedeeltelijk' verdronken dorpen of dorpen die (mede) door de ellende van herhaaldelijke overstromingen verlaten zijn. Een heel dubieus geval is bijvoorbeeld Vinninghe of Vinningen, waarvan de kerk omstreeks 1608 is afgebroken en waarvan de locatie is 'opgeslokt' door Hoedekenskerke (noordzijde Havenstraat). Vinninghe is eerder te classificeren als wiistung dan als verdronken dorp. Grote thema's en grote vloeden Het verhaal van de middeleeuwse verdronken dorpen is niet los te zien van andere grote thema's in de historische geografie van Zeeland: de algemene nederzettingsgeschiedenis en het eeuwen overspannende verhaal van inpolderingen en van landverlies door reeksen vloeden en militaire inundaties. Deze Zeeuwse thema's zijn weer verweven met West-Europese macro-ontwikkelingen zoals de bevolkingsexplosie in de twaalfde eeuw. Gevolg hiervan in onze contreien was het streven naar landaanwinning en de snelle aanwas van nederzettingen. Sinds ongeveer 1150 zien we de vorming van talrijke ambachtsheerlijkheden en de stich ting van parochies, die in Zeeland tot in de veertiende eeuw precies met deze ambachten samenvielen. Een ander, tot de dag van vandaag geldend fenomeen is de gestage kust- afslag. Het lot van landinwaarts opgeschoven plaatsen zoals Westkapelle illustreert hoe dit verschijnsel bijvoorbeeld op middeleeuws Walcheren zijn tol heeft geëist. Belangrijke stormvloeden grepen plaats in 1014 en 1134; de laatste vorm de met de West-Europese bevolkingsexplosie een belangrijke reden voor grootscheepse bedijkingsactiviteiten. Het hele veengebied tussen Maas en Opgraving te Hannekens- werve (West Zeeuwsch- Vlaanderen), 1964 (SCEZ Archeologie). 190

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2001 | | pagina 192