DE ZEEUWSE VERDRONKEN DORPEN inundaties in 1584/1585, tijdens de Opstand tegen Spanje. Hier ontstond het grootste brakwaterschorrengebied van West-Europa. In het gebied lopen veel getijgeulen, die de lage delen bij vrijwel elk tij overstromen. Naast belangrijke prehistorische vondsten (de oudste Zeeuwse aarde- werkscherven) vinden we er sporen van verdronken middeleeuwse dorpen als Weele en Saeftinghe. Valkenisse behoort in archeologisch opzicht tot de belangrijkste verdron ken dorpen in Zeeland. Het ligt op de slikken vóór de schorren van Waarde, aan de noordkant van de Westerschelde. Dit Zuid-Bevelandse verdronken dorp wordt verderop meer uitgebreid behandeld. Oosterschelde Valkenisse vormt een historisch-geografische eenheid met het Verdron ken Land van Zuid-Beveland in de Oosterschelde, ten noorden van de herdijkte oostelijke 'staart' van Zuid-Beveland. Dit ontstond zoals gezegd door de vloeden van 1530 en 1532. Het is nu een weids gebied van stroom- geulen, ondiepten, slikken en wat schorren, waarin een aantal archeolo gisch zeer waardevolle verdronken dorpen ligt, zoals Nieuwlande en Tolsende. Ook Zeelands enige 'echte' verdronken stad Reimerswaal bevindt zich hier. Eveneens in de Oosterschelde, benoorden Noord-Beveland, lag het eiland Orizand. Het is al bekend uit de late Middeleeuwen, maar werd pas inge dijkt na 1601. In 1639 was het alweer overstroomd. Van het uitgestrekte Zuidland van Schouwen, aan de noordzijde van de Oosterschelde, is ook vrijwel niets meer over. Het was een tot vier kilo meter brede strook polderland met vele dorpen ten zuiden van het huidi ge Schouwen, waar nu de maximaal vijfenveertig meter diepe stroom- geul de Hammen ligt. Het Zuidland omvatte zo'n 3.500 hectare en ging verloren tussen 1475 en 1650. Het enige opvallende restant van de vele dorpen hier is de monumentale kerktoren van Koudekerke, de 'Plompe Toren', nu ingericht als bezoekerscentrum van Natuurmonumenten. Reimerswaal en Nieuwlande In het Verdronken Land van Zuid-Beveland zijn met name het dorp Nieuwlande en de stad Reimerswaal object geweest van oudheidkundig onderzoek en schatgraverij. Van het pas in 1631 definitief verlaten Reimerswaal, eens de derde stad van Zeeland, werd al in 1776 de kerk opgemeten; het kerkhof werd in 1877 beschreven, een collectie daaruit afkomstige menselijke schedels in 1893 gepubliceerd door de Middel burgse geneesheer en oudheidkundige J.C. de Man. De restanten van de stad liggen dicht onder Tholen, en verdwenen in de jaren tachtig deels onder het talud van de Oesterdam tussen Zuid-Beveland en Tholen. In meer recente tijd bezochten vooral schatgravers de plek, op zoek naar aardewerk en tinnen voorwerpen. 196

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2001 | | pagina 198