DE ZEEUWSE VERDRONKEN DORPEN Inzoomen op een verdronken dorp: Valkenisse Het Zuid-Bevelandse Valkenisse is het enige verdronken dorp in Nederland dat globaal in kaart is gebracht. Dit is te danken aan de samenwerking van verschillende archeologische instanties: het Provinciaal Archeologisch Centrum Zeeland (nu Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland Archeologie), de Archeologische Werkgemeenschap voor Nederland (AWN) en de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB). Valkenisse is omstreeks het eind van de twaalfde eeuw gesticht. Na vele keren door vloeden te zijn geteisterd, ging het zoals gezegd in 1682 defi nitief verloren. Het werd bedekt met een dik slibpakket, maar kwam door erosie nu en dan weer tevoorschijn. Zo ook in 1990. Dit proces van erosie bedreigt echter nu ook de resten van het dorp zelf. Begin 1999 werd in het inmiddels ook door schatgravers gefrequenteerde Valkenisse een verbod op de metaaldetector van kracht. Sinds 15 januari 2001 is Valkenisse een beschermd archeologisch monument. Booronderzoek in het verdronken Valkenisse, 1996 (SCEZ Archeologie). Onderzoek Juist op de plaats van de sterkste afname van de slikken en schorren van Waarde liggen de restanten van het dorp. Sinds 1994 zijn met behulp van een meetsysteem van pvc-buizen grote delen van het voormalige dorp ingemeten en gete kend. Uitgangspunt bleef steeds dat er niet dieper in de ondergrond gegraven wordt dan voor het onderzoek noodzakelijk is. In 1995 verschenen de eerste resultaten in boekvorm. In deze publicatie Valkenisse en Keizershoofd werd een voorlopige plattegrond gepubliceerd met daarop de kerk, een deel van de kerkhofmuur, enkele huizen, een straatje van natuursteen en de dorpsput, de 'vaete'. Tevens werd van de directe omgeving een zogenaamde vlekkenkaart gepubliceerd met daarop de belangrijkste andere bewo- ningsrestanten. Na de publicatie ging het onderzoek verder. Tijdens twee campagnes in 1995 en 1996 is de omgeving van de kerk, inclusief vele tientallen skeletten, onderzocht en opgemeten. Voorzover mogelijk uiteraard: het grote pro bleem van Valkenisse is, dat grote delen van het dorp al in eerdere perioden blootspoelden en daardoor sterk erodeerden. Niettemin is de overzichtstekening inmiddels uitgebreid met een tiental huizen en de vrijwel volledige plat tegrond van het kasteel van de heren van 198

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2001 | | pagina 200