DE ZEEUWSE VERDRONKEN DORPEN Valkenisse. Van het kasteel, al in een overloper uit 1558 als voormalig aangeduid, is uit geschreven bronnen verder niets bekend. Bij het archeo logisch onderzoek zijn fundamenten van twee hoektorens en delen der ommuring in kaart gebracht. Ook werden een waterput en een beerput van het kasteel uitgegraven. Waarschijnlijk behoort het kasteel van Valkenisse tot het zuivere vierhoekige (vierkante) type. Het restant van een oude zeedijk bij Valkenisse is eveneens vastgelegd. Het dorp werd door al deze activiteiten het best onderzochte en gedocu menteerde verdronken dorp in Zeeland en Nederland. Het niet-destruc- tieve archeologisch onderzoek wordt er nog steeds voortgezet. Veel vragen moeten nog beantwoord worden. Zo is de ondergrond van Valkenisse niet of nauwelijks bekend. Dat geldt ook voor de NAP-hoog- ten van alle delen van het terrein. Het nabij Valkenisse gelegen fort Keizershoofd (1632-1650) dat in de laatste decennia van het dorpsleven een belangrijke rol speelde is geheel ontmanteld, en alleen bekend uit archivalische gegevens. Bescherming Tijdens de gestage onderzoekingen aan de resten van het verdronken Valkenisse werd duidelijk dat hier sprake was van een archeologisch terrein van uitzonderlijke waarde. Bij het vervaardigen van de Archeolo gische Monumenten Kaart (AMK) van Zeeland is het monument dan ook in de hoogst mogelijke categorie geplaatst en aangeduid als een terrein van zeer hoge archeologische waarde. Het aangewezen gebied is niet alleen beperkt tot de resten van het dorp zelf: ook een groot deel van de omliggende landerijen, met daarin de resten van het kasteel, is van die waardering voorzien. Monumenten in deze categorie gelden in de regel als monumenten die op termijn van een bescherming op grond van de Monumentenwet 1988 voorzien moeten worden. Aangezien in de loop van de tijd vast was komen te staan dat de erosie van de slikken en het schor in volle hevig heid doorzette is er door de provinciaal archeoloog bij de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek op aangedrongen de bescher- Wtttrjc yan "Weerden 1 SeaJJi 'jttSarrMr 199

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2001 | | pagina 201