Met Ko de Korte 'oceanwide' van pool tot pool Wat beweegt zo'n Zeeuw uit Meliskerke? JAN HENDRIKSEN Ko Jacobus) de Korte is geboren op 4 mei 1943. Hij is de oudste van zeven kinderen uit een land bouwersgezin uit Meliskerke op Walcheren. Het gezin kerkte bij de Gereformeerde Gemeente in Nederland en Noord-Amerika. "Een zware kerk", noemt Ko het zelf. Linkerpagina: De Kleinste Jager is een belangrijke vogel in het leven van Ko de Korte. Hij pro moveert in 1986 op het broedsucces van hoog- arctische toendravogels in het onbarmhartige klimaat van het hoge noorden. Hier een portret van de Kleinste Jager bij Scoresby Sund, Groenland. (foto's in dit artikel uit het archief van Ko de Korte) De kennismaking met Ko de Korte verloopt anders dan anders. Hij heeft een klein kantoor in een onopvallend deel van Amsterdam West. De wanden zijn tot aan het plafond bezet met kasten, met daarin verhuisdozen, boeken, rapporten, kaarten, ordners en video's. Onduidelijk is of hij net verhuisd is of binnenkort gaat verhuizen. Het geheel komt nogal chaotisch over. Later zal blijken dat het een zeer geordende chaos is. De kaart van Groenland die hij me wil laten zien, ligt toevallig binnen handbereik. Een publikatie uit 1995 in het blad Arctic over vogelonderzoek in Severnaya Zemlya, Siberië, kan hij pak ken terwijl hij nauwelijks van zijn stoel hoeft op te staan. Bij mijn bin nenkomst zit Ko te bellen, hij verontschuldigt zich en geeft me vluch tig een hand. Een reis van Oceanwide Expeditions waar hij voor werkt, dreigt de mist in te gaan omdat het grondpersoneel op de luchthaven van Groenland staakt. De vakantie van 40 mensen staat op de tocht. Ongewild luister ik mee. Een paar dingen vallen op. Zijn rust, al tele fonerend overweegt hij als een schaker de zetten die mogelijk zijn op het schaakbord en wat ook opvalt is de zorgvuldigheid waarmee hij met mensen omgaat. "What would you advise me to do", hoor ik hem vragen. Om vervol gens resoluut zijn plan te trekken. Wanneer hij de telefoon neerlegt, verwacht ik een "Sorry, er komt wat tussen, laten we een nieuwe afspraak maken". Maar nee, hij neemt rustig de tijd om twee uur uit voerig met me te praten. Later zal blijken dat het ook nog het meest filosofische deel van ons gesprek is. 203

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2001 | | pagina 205