MET KO DE KORTE OCEANWIDE Rechterpagina boven: Het overwinteringsstation op Kapp Lee in september 1968, voor het invallen van de poolnacht van professor Voous op 1 October 1986 promoveert. Dat gebeurt aan de UVA op een tot proefschrift gebundelde serie artikelen onder de titel Aspects of breeding succes in tundra birds'' Bij die gelegenheid formuleert professor Voous de wetenschappelijke vraag die Ko de Korte het meest boeit als volgt: "Hoe overleven de hoog- arctische toendravogels de wisselvalligheden van het klimaat, de sneeuw, het zee-ijs en de predatiedruk van de alom tegenwoordige kleine slimme poolvos, even vasthoudend als de Korte zelf". Rechterpagina onder: Sint Nicolaasavond 1968 op Kapp Lee. Van links naar rechts: Ko de Korte, op de rug gezien Eric Flipse, Piet Oosterveld en Paul de Groot. (foto: Eric Flipse) Brieven schrijvend in de poolnacht. Kapp Lee, 1968-1969 Het Arctisch Centrum Het Arctisch Centrum is een interfacultaire werkgroep van de Universiteit van Groningen. Ko met zijn passie voor koude kusten en noordelijke zeeën wordt lid van deze werkgroep in 1975. Het Arctisch Centrum organiseert twee expedities onder leiding van Louwrens Hacquebord naar Spitsbergen om daar onderzoek te doen naar de Nederlandse nederzettingen zoals Smeerenburg, stammend uit de periode dat Hollanders, Zeeuwen en Friezen in die streken ter walvisvaart gingen. Ko wordt aangezocht om deze expedities, die plaatsvinden in de jaren '79 en '80, te helpen voorbereiden en financieren. Hij staat inmiddels bekend in Neder land als poolexpert. De tweede expeditie verloopt logistiek veel vlotter dan de eerste omdat de Plancius beschikbaar is als expedi tieschip. De Plancius Het voormalige loodsvaartuig Pollux kan ten behoeve van de tweede expeditie naar Smeerenburg voor een zacht prijsje verworven worden. De Pollux wordt omgedoopt tot Plancius, een eerbetoon aan de theoloog-geograaf die vierhonderd jaar geleden met zijn kaarten Willem Barentsz en andere zee vaarders inspireerde om de noor delijke zeeën te gaan bevaren. Het idee ontstaat om betalende gasten mee te nemen, wanneer de finan ciering van een wetenschappelijke expeditie niet rond te krijgen is. In 1981 richt Henk van Veen, de 210

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2001 | | pagina 212