MET K O DE KORTE OCEANWIDE om uit te sluiten dat er elders in het heelal hoog ontwikkeld leven zou zijn. En die grote bakken in Amerika die 1 op 4 rijden, ach dan is gewoon onze mondiale olievoorraad wat eerder op. Ik kom met mijn Russische vriendin Irina soms bij haar thuis in Kamchatka. Daar is alles zoals bij ons in de jaren vijftig, zelfs de zeiltjes op de keukentafel. Daar zijn weinig auto's en de mensen zijn net zo gelukkig of ongelukkig als bij ons. Bovendien vinden we als mens na het benzinetijdperk ongetwijfeld weer een andere oplossing voor mobiliteit. Want dat is een tweede ding dat mij positief stemt, ik heb een groot geloof in de creativiteit van de mens en in technologische vernieuwingen. Ken je die tekeningen van 30.000 jaar geleden in Franse grotten met kunstzinnig getekende bisons enzo? Daar moet ik trouwens ook eens gaan kijken. Zet daar de mens van nu eens naast met z'n Internet, E-mail en de exploratie van het heelal. Trek die lijn nu nog eens 30.000 jaar door. Men heeft berekend dat in de komende miljarden jaren de zon groter wordt en dat de aarde gaat ver zengen. Ik acht de mens in staat om in de toekomst de baan van de aarde om te zon te veranderen. Dan kan de mens het klimaat op aarde bewust en gewild beïnvloeden. De mogelijkheden om de natuur bewust te mani puleren vind ik erg interessant. De rol van de mens in de kosmos, dat intrigeert me enorm. Nee, hét probleem is niet dat de planeet naar de klote gaat - hij proeft die woorden nog eens onderzoekend op zijn tong - het is eerder het menselijk tekort om met elkaar te communiceren. Om je emoties te delen met anderen. Misschien vereenzamen we meer naarmate we technisch en wetenschappelijk knapper worden." "If you had a good bull- cow, baby. You better feed him well" zingt Son Thomas in Leland, Mississippi, winter 1989. Van Meliskerke naar de Mississippi Delta Het gesprek komt op muziek. Hij is gek op blues en memoreert dat John Lee Hooker onlangs is overleden. "Je moet bedenken dat we vroeger thuis geen radio hadden. Wel werd er in de kerk op het orgel gespeeld. Daar heb ik van Bach en Pachelbel leren houden. Later maakte ik kennis met de Rolling Stones en mijn favoriete Stones- nummers bleken allemaal blues te zijn." Ko de Korte pakt de dingen zelden maar half aan. In '89 en '90 gaat hij samen met zijn inmiddels overleden vriend Tom naar de Mississippi Delta. Daar worden authentieke blues gezongen door, aldus Ko "...jongens die nog peukjes moesten rapen, anders hadden ze niks te roken. Ze wonen achter de dijken van de Mississippi die soms door breken en ze werken vaak nog op de katoenvelden. Over al die gewone dingen zingen ze, over het leven zelf. Ik maakte opnames met goeie appara tuur en wanneer ik er ooit aan toe kom, wil ik daar een CD van maken". 214

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2001 | | pagina 216