MET KO DE KORTE OCEAN WIDE Oude schoolplaat van het Behouden Huis op Nova Zembla. Op de boulevard in Vlissingen in de zomer van 2001 (foto: Jan Hendriksen) Slot Ko de Korte, een boerenzoon van Walcheren, zijn ouders zijn vorig jaar, beiden ver in de tachtig overleden. Hij heeft een goed contact met zijn broers en zussen in Zeeland al woont hij al veertig jaar in Amsterdam. Zijn drang naar vrijheid en ruimte staat centraal in zijn leven. Ruimte om hem heen maar ook ruimte in zijn denken. Hij is tolerant, neemt goed waar maar oordeelt niet. Zijn nieuwsgierigheid maakt hem tot een pro ductief wetenschapper maar ook iemand die veel interesse heeft in de mensen om hem heen. Een opmerkelijke Zeeuw". Zeeuwen op Spitsbergen Iedere wat oudere Nederlander kent van de lagere school, want die heette toen nog zo, de schoolplaat aan de wand van de overwintering op Nova Zembla (1596-1597). Op de achtergrond staat het Behouden Huis en op de voorgrond maken de mannen van Willem Barentsz. jacht op een ijsbeer. De tocht van Willem Barentsz. had eigenlijk als doel het vinden van een handelsweg naar het Verre Oosten om de noord. De theoloog-geograaf en kaartenmaker Petrus Plancius had hem en andere zee vaarders verzekerd dat er zo'n noordelijke doorgang bestond. Barentsz. overleed op de terugweg naar huis en de pogingen om een zeeweg noord van Rusland te vinden, werden gestaakt. Voordat hij invroor op Nova Zembla had Barentsz. "Beereneylandt"ontdekt en - op 17 juni 1596 - de noordwesthoek van Spitsbergen. De overlevenden maar ook andere zeevaarders kwamen thuis met verhalen over walvissen. In het begin van de zeventiende eeuw nam de welvaart van een deel van de Europese bevolking toe en daarmee de vraag naar oliën en vetten. Vanaf die tijd gaan Hollanders, Zeeuwen en Friezen op walvisvaart in het hoge noorden. Voorzover bekend, zeilt in 1609 het eerste Nederlandse schip vanuit Enkhuizen 215

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2001 | | pagina 217