VAREN MET DE ARM 22 de besturen van een aantal kustgemeenten visveilingen gesticht om de positie van de vissers tegenover de handel te versterken, vandaag wordt de continuïteit van de visserij door de Europese overheid bepaald. De Nederlandse visveilingen, elf in getal, zijn verzelfstandigd en gaan samenwerken of fuseren om de gezamenlijke positie van de Nederlandse visserij in de Europese markt te versterken. De technologische vernieuwing heeft in grote mate deze schaalvergroting veroorzaakt. De enorme vergroting van de afzetmarkt naar Europese schaal is mogelijk gemaakt door de verbetering van de koeltechnieken, de vergroting van de vangstgebieden is mogelijk gemaakt door de betere uitrusting van de schepen met grotere motorvermogens. De informatie en communicatietechnologie (ICT) heeft ook een belangrijke bijdrage geleverd aan deze schaalvergroting en zal zeker in de komende tijd een bepalende rol kunnen gaan vervullen. Voor het vermarkten van de vis producten biedt de ICT met televeilen, verkoop op afstand uitstekende mogelijkheden. Ook voor het beheer van de visbestanden en de controle op de visvangst op zee levert de ICT oplossingen voor problemen die tot voor kort als onoplosbaar werden beschouwd. Toekomst In een interview voor Visserijnieuws spreek ik mijn verbazing uit dat er voor het beroep van visser niet meer belangstelling bestaat. Wanneer ik de bemanning zo de gehele dag bezig zie, probeer ik de voor- en nadelen af te wegen met banen aan de wal. De verdiensten zijn relatief goed, het werk is bij normale weersomstandigheden door de hulpwerktuigen niet bijzonder zwaar, de sfeer aan boord ervaar ik als goed. Bij veel vergelij kingen met banen aan de wal valt dit in het voordeel van het beroep van visser uit. Met uitzondering wellicht van het maatschappelijke isolement, De vis wordt uit het ruim getakeld om op de vismijn verhandeld te worden. 20

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2001 | | pagina 22