De strijd om de open Oosterschelde Herinneringen van een 'openhouder' KEES SLAGER Het is dertig jaar geleden dat voor het eerst in de Zeeuwse geschiede nis een deel van de bevolking in opstand kwam omdat het zo karakte ristieke getijdenlandschap dreigde verloren te gaan. Het deltaplan dat een watersnood als van 1953 voorgoed moest uitbannen, betekende immers het afdammen van de zeearmen van de zuidwestelijke delta. Behalve dan de Westerschelde, waar de economische belangen van Antwerpen zwaarder bleken te wegen dan die van de veiligheid. Dat de veiligheid ook kon worden gegarandeerd zonder het getijden- landschap - en het unieke watermilieu - te vernietigen, wordt heden ten dage door steeds meer deskundigen van Rijkswaterstaat erkend. Maar daar was anno 1971 nog geen sprake van. Optimale veiligheid was het parool en dat kon uitsluitend bereikt worden door de zee gaten af te dammen. Op dat moment waren ze ook al bijna allemaal afgedamd. Alleen de grootste klus moest nog geklaard worden: de Oosterschelde. Op dat moment begon de Actiegroep Oosterschelde Open met haar door velen hoofdschuddend bekeken poging het tij alsnog te keren. Hoewel de werkeilanden al in de monding van de Oosterschelde lagen en er zware draagtorens werden geplaatst voor de gondelbaan die het zeegat moest dicht bombarderen met betonblokken, wist het groepje activisten even de verbeelding aan de macht te brengen en het tij op het nippertje te keren. Het is een al weer bijna vergeten onderdeel uit de geschiedenis. Ten onrechte, meent Kees Slager, die indertijd nauw betrokken was bij de acties. Er zou een boek te schrijven zijn over die woelige jaren (en misschien moet dat ook maar eens gebeuren), maar hier een paar van zijn impres sies uit die tijd toen journalisten tegelijkertijd actievoerder konden zijn. Participerende journalistiek heette dat. Mijn kennismaking met de acties voor een open Oosterschelde vloeide voort uit mijn werk als journalist bij Het Vrije Volk in Rotterdam. Bij die krant vormde ik in 1970 samen met twee collega's een tot dan toe niet bestaande vakredactie; we hielden ons uitsluitend bezig met het milieu. De zorg om ons leefmilieu begon toen erg in de belangstelling te komen, 23

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2001 | | pagina 25