DE STRIJD OM DE OPEN OOSTERSCHELDE de Oosterschelde open moest blijven. (Op lantaarnpalen, want dan zou den ze in het donker ook te zien zijn). Helaas regende het kort na mid dernacht zo verschrikkelijk dat al die affiches de volgende ochtend onderaan de lantaarnpalen lagen... Zo zou ik nog een tijd door kunnen gaan met de vloed van acties die in een paar jaar over Zeeland is gegaan. Ik noem alleen nog twee van de meest geslaagde. Dat was om te beginnen het initiatief om de mosseldag in Yerseke in ere te herstellen en die in het teken van de strijd om de open Oosterschelde te plaatsen. Elke bezoeker werd een gratis portie mosselen en een tochtje met de Yersekse mosselvloot op de Oosterschelde beloofd. De mosselboeren begonnen weer hoop te krijgen dat het toch nog zou lukken. Ze stelden grif én mossels én kookpotten beschikbaar. Het nieuws vond zijn weg in de vaderlandse (en niet te vergeten) Belgische media en het gevolg was dat er tienduizenden naar Yerseke kwamen, al was het maar vanwege die gratis portie mossels. Hans van Damme had tevoren op alle schepen van de mosselvloot leuzen voor de open Oosterschelde geschilderd en zo kwamen er op de maandag na de mosseldag foto's en berichten in de media over tienduizenden mensen die een protestvaart voor de open Oosterschelde hadden gehouden. Ach, van een beetje demagogie waren we niet vies; het doel heiligde de middelen. Demagogie werd immers ook door de afdammers niet geschuwd. Dat bewees de PZC al door de actievoerders met Tupamaros te vereenzelvigen. Maar waterschapsbestuurders en politici vertel den ook het verhaal dat verreweg de meeste Zeeuwen het bij een beetje storm al bestierven van angst dat de ramp zich zou herhalen en daarom maar één wens hadden: zo snel moge lijk die dam in de Oosterschelde. In Yerseke geloofde men die verhalen niet. En daarom gaf de actiegroep opdracht aan een onderzoeksbureau van de Rijksuniversiteit Utrecht, om een peiling onder de bevolking van de gemeenten rond de Oosterschelde te houden. Het resultaat bevestigde het vermoeden: slechts 2% zei vaak of altijd bang te zijn voor een nieuwe watersnood. Bovendien zei 70% dat ze - als ze moesten stemmen over wel of niet afsluiten van de Oosterschelde - voor openhouden zouden kiezen. Kortom: het draagvlak dat de afdammers pretendeerden te hebben onder de bevolking, bestónd helemaal niet! Vanzelfsprekend werd het resultaat van die peiling naar alle politici gestuurd. Het leverde een confrontatie in de 2e Kamer op tussen Terlouw van D'66 en Drees, die - nadat hij zowaar minister van Waterstaat was geworden in het kabinet Biesheuvel - zijn belofte voor een onafhankelijk onderzoek vlug vergeten was. Gelukkig bleef Drees niet lang minister, want het kabinet Biesheuvel viel. ^.tsche/, -xv(? A 31

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2001 | | pagina 33