10 JAAR AQUATISCHE ECOTECHNOLOGIE inks: Panel discussie met udy Henderson (World Commision on Dams), Datrick Meire (Universi teit Antwerpen), Dik romp (UNEP, discussie leider), Indira Khurana 'Centre for Science and Environment, India) en Abul Quassem (Water esource Planning Orga nisation, Bangladesh). Rechts: Hideaki Oda. Aquatische Ecotechnologie 10 jaar? Aquatische Ecotechnologie. Sommigen vinden dat een moeilijke naam en misschien hadden ze er bij de Hogeschool Zeeland beter aan gedaan om te spreken over een opleiding Waterbeheer. Dat is echter een wijsheid achteraf. Meer dan tien jaar geleden is bedacht dat er met de naamgeving drie aspecten werden gedekt: aquatisch, dat gaat over water; eco van het woord ecosysteem, waarin fysische processen, fysieke omgeving en eco nomische activiteiten in samenhang met elkaar worden gezien; technolo gie, waarin tot uitdrukking wordt gebracht dat het om een harde, techni sche opleiding gaat. Terugbladerend in de archieven valt op te merken dat er ooit andere namen bedacht zijn: mariene milieutechnologie, marien natuurbeheer en ecotechnologie, hydro-ecotechnologie. De eerste twee dateren uit 1988. Toen werd er nog gedacht aan een opleiding die met name gericht zou zijn op beheerders van het brakke watermilieu van estuaria. De term 'hydro-ecotechnologie' is uit 1989 en markeert de ver breding naar ook het zoete watermilieu. In januari 1990 wordt vervolgens gemeld dat in september van dat jaar de opleiding 'aquatische ecotechno logie' zal starten. Vervolgens melden diezelfde archieven - we bedoelen hier het na acht jaargangen in 1995 opgedoekte publieksmagazine van de hogeschool HZ-Gazet - dat de aquatische ecotechnologie per 1 augustus 1992 een zelfstandige studierichting aan de hogeschool zal zijn. Het vie ren van een tienjarig jubileum in 2001 zit dus precies tussen het informele begin als afstudeerrichting en het formele van zelfstandige studierichting. Kunnen ze bij de hogeschool in 2002 misschien weer iets organiseren. Beeftink Het allereerste begin, de conceptie zo men wil, van deze opleiding was tijdens een verjaardagsfeestje eind oktober 1987. De hogeschool had des tijds nog de opleiding fysiotherapie binnen haar muren, maar het Ministerie van Onderwijs vond dat die opleiding te klein was om zelfstandig voort te bestaan. Per augustus 1988 mochten er geen nieuwe studenten worden aangenomen. Deze opleiding 'verhuisde' naar Breda. Een van de toenma lige stafmedewerkers van de hogeschool sprak tijdens dat feestje met Wim Beeftink. Dr. ir W.G. Beeftink was als wetenschappelijk onderzoeker verbonden aan het toenmalige Delta Instituut voor Hydrobiologisch 37

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2001 | | pagina 39