DICHTER BIJ DE ZEEUWSE DELTA kunt maken, mensen zich bewuster zullen worden van de waarde ervan. Hopelijk zal men dan anders (lees: verstandiger) met het blauwe goud omgaan. De teloorgang van een 'gouden rivier' De waarde van water kan fraai worden geïllustreerd aan de hand van de opkomst en teloorgang van de vlasindustrie in Oost-Vlaanderen. De Leie, een van de belangrijkste zijrivieren van de Schelde, werd in het begin van deze eeuw door de Engelsen nog 'the golden river' genoemd. Volgens Adelheid Vanhille, medewerkster van de Milieuboot in Vlaanderen, waren de natuurlijke omstandigheden van de Leie ideaal voor het planten van vlas. Vanuit Frankrijk, Nederland, Engeland, Duitsland en Rusland werden zelfs vlasplantjes aangevoerd om deze in het vruchtbare Leie-water tot volle wasdom te laten komen. Over een lengte van 80 km waren miljoenen goudkleurige vlaskapelletjes zichtbaar in het rivierland schap van Oost-Vlaanderen. In 1913 waren er nog circa 13.000 arbeiders actief in de vlasteelt en bedroeg de opbrengst meer dan 120 miljoen kg vlas. Vanhille: 'Het enorme succes van de vlasindustrie was ook de oor zaak van de teloorgang. Door de waterverontreiniging veranderden de omstandigheden voor de vlasteelt. De economische schade was aanzien lijk. Vissterfte was het gevolg. Blekerijen en brouwerijen konden het water niet meer gebruiken. De scheepvaart werd sterk gehinderd door de vele vlaswortels. In 1943 kwam er een definitief verbod op het planten van vlas in de Leie. De op mars van kunstvezels in de jaren 50 betekende de definitieve doodsteek voor de vlasindustrie'. De opbrengsten en verliezen van de Oosterscheldekering Een voorbeeld dichter bij huis is de veelbesproken stormvloedkering in de monding van de Oosterschelde. Net als bij de toepassing van nieuwe medicamenten kunnen vervelende bijwerkingen pas sluipenderwijs en op langere termijn boven water komen. Veel van deze bijwerkingen waren en konden niet worden voorzien in 1976, toen de Nederlandse regering het besluit nam tot het bouwen van de Oosterscheldekering. Los van deze bijwerkingen is het besluit tot bouw van de kering van grote betekenis geweest voor de ontwikkeling van het integraal water beheer, al was die term toen nog niet uitgevonden. Volgens Hendriksen (Zeelandboek 3) zijn bepaalde effecten van het Deltaproject in het verle den wel onderkend, maar wellicht niet goed ingeschat of gekwantifi ceerd. "Of we tillen er zwaarder aan dan in het verleden". Onderzoekers van de Erasmus universiteit in Rotterdam ontwikkelen een methode om de opbrengsten en verliezen van watersystemen in beeld te brengen. Ook onderzoekers als Constanza proberen de waarden van eco- 50

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2001 | | pagina 52