DICHTER BIJ DE ZEEUWSE DELTA meebewegen met het water en maatregelen zoveel mogelijk stapje voor stapje uit te voeren, goed kijkend naar de veranderingen die optreden. En niet te vergeten: geef het water de tijd om te reageren voordat je alweer met een nieuwe ingreep komt. Luister daarom goed naar de geluiden van het water. De Zeeuwse delta staat ook niet op zichzelf. Als wij maatregelen plannen in 'onze 'wateren, moeten wij ons wel goed realiseren wat dat betekent voor onze buren in Frankrijk en de drie Belgische gewesten. Het omge keerde geldt echter ook! Een gezegde als 'alle zegen komt van boven' klinkt de doorsnee Zeeuw ook niet vreemd in de oren. Het tegendeel lijkt echter waar als we het hebben over de oorsprong van het Zeeuwse water. De eens zo mooie delta van Rijn, Maas en Schelde wordt geteisterd door het onrecht dat de stroomgebiedbewoners de rivieren aandoen. Van bron tot monding, elke burger draagt zijn of haar steentje bij. Een van de gemeenschappelijke problemen in het stroomgebied van de Schelde is de beschikbaarheid van zoet water. Schaarste Als je het hebt over waterschaarste denk je al gauw aan droge gebieden zoals in Afrika of India. In Zeeland draai je de kraan open en heb je altijd en overal schoon drinkwater dat onbeperkt aanwezig lijkt. Schijn bedriegt. Ook in het stroomgebied van de Schelde is er een tekort aan bruikbaar drinkwater. Er wonen eigenlijk teveel mensen op dit kleine stuk van de aarde (circa 21.000 km2), zodat de beschikbare watervoorra den opraken. Dat wil zeggen: de 11 miljoen mensen in het stroomgebied Luisteren naar de den van het water. 53

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2001 | | pagina 55